NewsyW czepku czy bez czepka? Oto cała prawda o stroju pielęgniarek

W czepku czy bez czepka? Oto cała prawda o stroju pielęgniarek

Wyjaśniamy, czy pielęgniarki nadal noszą czepki. Fot. Freepik
Wyjaśniamy, czy pielęgniarki nadal noszą czepki. Fot. Freepik
04.10.2023 08:25

W szpitalu pielęgniarki w czepku już raczej nie spotkasz. Co innego na proteście czy w czasie spotkania z politykami. Wiele osób zastanawia się, czy to charakterystyczne nakrycie głowy to relikt przeszłości, czy nadal stały element pielęgniarskiego stroju. Wyjaśniamy, czy i w jakich sytuacjach pielęgniarki noszą dziś czepki.

Niedawno premier Mateusz Morawiecki odwiedzał szpital w Pionkach. W czasie wizyty zrobiono mu m.in. zdjęcie w towarzystwie kilku pielęgniarek w czepkach. W internecie rozpętała się prawdziwa burza. Niektórzy uznali, że to "ustawka", a pielęgniarki nie noszą już czepków. Inni przypominali, że czepki było widać również w czasie protestów w 2015, 2021 i 2023 roku. Wyjaśniamy, jaka jest prawda o pielęgniarskim nakryciu głowy.

Co znaczą czepki pielęgniarek?

Biały czepek z czarnym lub czerwonym paskiem jest symbolem zawodu. Czarny pasek jest przypisany do pielęgniarstwa, a czerwony — położnictwa. W obu przypadkach czepek oznacza pokorę oraz chęć służenia innym, czyli cechy każdej dobrej pielęgniarki oraz położnej. Nakrycie głowy stworzono tak, by miało również zastosowanie praktyczne. Po pierwsze miało zabezpieczać włosy, które mogłyby przeszkadzać w pracy. Po drugie, dzięki kolorowym paskom, miały pozwalać już na pierwszy rzut oka odróżnić pielęgniarkę od położnej, a obie od pozostałego personelu medycznego.

Czy pielęgniarki noszą czepki na co dzień? Fot. Freepik
Czy pielęgniarki noszą czepki na co dzień? Fot. Freepik

Czy pielęgniarki noszą czepki na co dzień?

Czepek był obowiązkowym elementem codziennego stroju pielęgniarki do 1990 r. Od 1991 r. zastąpiono go identyfikatorem przypinanym do ubrania. Taką decyzję podjęły same zainteresowane w czasie Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych. Nie oznacza to jednak, że czepek całkowicie odszedł do lamusa. Nakrycie głowy pozostało częścią odświętnego stroju pielęgniarek i położnych. W przypadku mężczyzn wykonujących zawód pielęgniarza lub położnego zastępuje je przypinka w kształcie czepka umieszczana w klapie marynarki.

Kiedy pielęgniarki noszą czepki?

Pielęgniarki do dziś otrzymują czepki, kiedy nabywają uprawnienia zawodowe. Ceremonia czepkowania jest bardzo uroczysta i odbywa się w czasie oficjalnego wręczenia dyplomów ukończenia studiów. Wtedy pielęgniarki i położne zakładają nakrycie głowy po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni. Przedstawicielki tych profesji mogą zakładać czepki na oficjalne uroczystości państwowe oraz kościelne, jubileusze i uroczystości zawodowe, gdy odbierają odznaczenia, a także na uroczystości oraz wystąpienia indywidualne (prawdopodobnie o tę okoliczność chodziło pielęgniarkom sfotografowanym z premierem). Z kolei noszenie czepków w czasie protestów ma podkreślać przynależność do grupy zawodowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także