Kolor ubrań lekarzy na sali operacyjnej ma ogromne znacznie. Mało kto o tym wie!
Każdy, kto kiedykolwiek był w szpitalu lub oglądał serial o medykach, z pewnością zwrócił uwagę na fartuchy. Sprawdź, jakie znaczenie ma kolor fartuchów chirurgów.
30.06.2023 19:24
Zazwyczaj lekarz kojarzy się jako osobę w białym kitlu z przewieszonym na szyi stetoskopem. Jednak nie chirurg, ten specjalista na sali operacyjnej pojawia się w niebieskim lub zielonym kitlu. Tak na pozór błaha rzecz ma ogromne znaczenie i jest determinantem powodzenia operacji.
Dlaczego nie biały?
Wszystko zaczyna się na początku XX wieku, kiedy wpływowy lekarz postanowił to zmienić. Używanie bieli, związane było z czystością, przez co łatwo można było zauważyć na fartuchu plamę. Do dziś lekarze w gabinetach przyjmują pacjentów, ubrani na biało. Minister zdrowia ustala tylko jeden kolor, a pozostałe barwy są regulowane przez wewnętrzne regulaminy placówek medycznych. Zmiana koloru wynikała ze względów praktycznych, ponieważ sala operacyjna wyposażona jest w mocne lampy. To w połączeniu z bielą fartucha może oślepić chirurga i doprowadzić do pomyłki, która może kosztować życie. Wpatrywanie się w ciemną czerwień krwi, a potem przeniesienie wzroku na biel powoduje zaburzenia wizji. Podobnego zjawiska można doświadczyć w zimie, kiedy śnieg w jasny dzień oślepia przechodniów lub kierowców.
Dlaczego kolor fartuchów chirurgów jest zielony lub niebieski?
Wielu zastanawia się, dlaczego akurat wybrano zieleń lub niebieski, a nie jest to przypadek. Barwy te są przeciwieństwem odcienia czerwieni w spektrum światła widzialnego. Podczas operacji lekarz długo wpatruje się w narządy oraz krew pacjenta, przez co przestaje być na nie wrażliwy. Dlatego zieleń i niebieski poprawia jego ostrość widzenia, przez co zauważa więcej szczegółów i odcieni czerwieni. W efekcie zwiększa szansę na pomyślny przebieg operacji. Natomiast niebieskie kitle z reguły zakładają pielęgniarki, ponieważ uspokaja on oczy, które mogą podczas zabiegu być zmęczone.
Jakie barwy noszą pozostali medycy?
Kolor bieli u pozostałych lekarzy, wiele osób przyprawia o gęsią skórkę. Dlatego wybrano inne odcienie tak, aby wyróżnić się w zależności od wykonywanych obowiązków. Coraz częściej zimna biel zastępowana jest przez granat, który prezentuje się o niebo lepiej. Dodaje noszącej go osobie wiarygodności i poprawia prezencję. Czerwień jest noszona przez ratowników medycznych, a kolor ten został wyznaczony dla nich przez ministerstwo zdrowia. Na oddziałach pediatrycznych lekarze ubierają różowe kitle, ponieważ jest to kolor spokojny i przyjazny dla dzieci. W efekcie mali pacjenci mniej się boją oraz szybciej nawiązują relację z personelem.