PoradyLajfhakiW jakim ubraniu pochować zmarłego? Ten detal ma znaczenie

W jakim ubraniu pochować zmarłego? Ten detal ma znaczenie

w czym chować zmarłego, fot. Genialne
w czym chować zmarłego, fot. Genialne
01.10.2023 10:05

Dla większości z nas to temat, którego nie lubimy poruszać. Śmierć to nadal tabu, a przecież jest nieodłączną częścią życia. Nie inaczej sprawa ma się z przygotowaniem uroczystości pogrzebowych po stracie kogoś bliskiego. Koniecznie sprawdź, w czym chować zmarłego.

Mimo że śmierć jest bardzo przykrym doświadczeniem dla nas żyjących, to nie należy udawać, że jej nie ma. Każdy z nas prędzej czy później musi odejść, ponieważ tak działa nasz organizm. Dla jednych śmierć jest przejściem w inny wymiar, a dla pozostałych zakończeniem tego, co było na ziemi. Jednak nie zawsze wiemy, jak należy przygotować kochaną osobę do pochówku, a ma to znaczenie.

Czym jest śmierć?

Trzeba uświadomić sobie, że jest to normalny proces, którego nie da się uniknąć. Przemilczenie tego tematu nie przyczyni się do jego zniknięcia. Dlatego warto poznać go bliżej, ponieważ zazwyczaj boimy się tego, czego nie znamy. Zanim uznamy człowieka za zmarłego, należy określić czas zgonu, czyli tzw. punkt zerowy. Według definicji jest to stan nieodwracalny, kiedy nie można już przywrócić osobie funkcji życiowych. Wtedy mamy do czynienia ze śmiercią właściwą, a na dodatek wyróżnia się jej kilka rodzajów. Wśród nich jest śmierć:

  • pozorna, kiedy np. dochodzi do zatrzymania oddychania u człowieka;
  • relatywna, czyli powstająca na skutek braku oddychania i krążenia;
  • absolutna związana z obumarciem narządów głównych.
Obraz

W czym chować zmarłego?

Okazuje się, że jest to ważny temat. Bardzo często obsługa zakładu pogrzebowego prosi rodzinę o dostarczenie ubrań zmarłego, aby odpowiednio przygotować ciało do pochówku. W większości firm istnieje możliwość zakupu ich na miejscu, co rozwiązuje ten problem bez angażowania pogrążonej w żałobie rodziny. W naszej kulturze przyjęło się, że zmarły zazwyczaj ubrany jest w elegancką odzież, np. garnitur czy sukienkę (ubrania z bawełny rozkładają się ok. 1-5 miesięcy, a skórzane około 20 lat). Zdarza się, że rodzina wybiera te części garderoby, które bliski lubił najbardziej lub te, które sam przygotował. Niewielka część ludzi w porę myśli o swoim pochówku, informując rodzinę o swoich życzeniach lub prośbach. A w co ubrać zmarłego, jeśli podjął decyzję, że chce być pochowany w urnie? Podczas kremacji ciało powinno być ubrane w naturalne tkaniny i musi znajdować się w kartonowej lub nielakierowanej drewnianej trumnie. Co więcej, zmarły nie może mieć przy sobie zegarka, smartfona czy innych urządzeń elektronicznych lub przedmiotów łatwopalnych.

Funeral coffin, group of people grieving and mourning at church. Generative AI.
Funeral coffin, group of people grieving and mourning at church. Generative AI.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także