Nekrobiżuteria, czyli diamenty z popiołów kremacyjnych lub włosów zmarłego
Sprawy związane z pochówkami regulowane są w każdym kraju osobno przez specjalne ustawy. Ostatnimi czasy na świecie bardzo popularne stały się ekologiczne pogrzeby. Natomiast pewna szwajcarska firma poszła o krok dalej. Przekonaj się czym jest nekrobiżuteria.
W Polsce obowiązuje ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych pochodząca z 1959 roku. W jej myśl zmarłą osobę można pochować jedynie w miejscu do tego przeznaczonym. Zabroniono rozsypywania szczątek poza cmentarzem. Natomiast w konkretnych przypadkach dopuszczono pogrzeb morski, czyli zatopienie zwłok w wodzie (jeżeli ktoś zmarł na statku i nie ma możliwości dostania się na ląd w przeciągu 24 godzin). Oczywiście można również przekazać swoje ciało na cele naukowe. W całej ustawie jeszcze w tym roku mają zostać wprowadzone zmiany, aby dostosować ją do obecnych czasów.
Diament z prochów
Tymczasem szwajcarskie prawo jest dużo mniej restrykcyjne. Firma Algordanza oferuje swoim klientom nekrobiżuterię. To nowatorski sposób pogrzebu, dzięki któremu każdy żyjący może nosić zawsze przy sobie cząstkę zmarłego krewnego. Po kremacji dorosłego człowieka zostaje średnio ok. 2430 gramów prochów, które są składane do grobu w urnie.
Tymczasem specjaliści z firmy Algordanza potrafią zamienić 500 gramów prochów lub 5 gramów włosów na diament. Taki kamień bez trudu każdy jubiler umieści w pierścionku lub naszyjniku. Co ciekawe jego kolor zależy od ilości pierwiastków, które zawierało ciało zmarłego. Zdarzają się diamenty niebieskie, żółte, białe, a nawet czarne.
Takie diamenty pamięci są faktycznie dość nowatorskim podejściem do kwestii pochówków i sentymentalnych pamiątek. Oczywiście niektórzy uznają, że to bezczeszczenie zwłok i odzieranie zmarłego z jego godności, a dla innych diament stanie się sposobem na zatrzymanie kogoś bliskiego na zawsze przy sobie.
Ekologiczne podejście do pochówku
Anne Citelli i Raoul Bretzel to duet włoskich projektantów, którzy opracowali alternatywną metodę pochówku. Stworzyli Kapsułę Mundi, czyli organiczną i biodegradowalną kapsułę przypominającą jajo. W niej umieszczone zostają zwłoki wraz z nasionami bądź sadzonką ulubionego drzewa. Następnie całość zakopywana jest w ziemi. Z biegiem czasu, ze szczątek zmarłegopowstanie nowa roślina. Ten wynalazek rzuca nowe spojrzenie na to, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci