PoradyLajfhakiW takich miejscach obowiązuje zasada, którą powinien znać każdy kierowca

W takich miejscach obowiązuje zasada, którą powinien znać każdy kierowca

pierwszeństwo na drodze fot. genialne.pl
pierwszeństwo na drodze fot. genialne.pl
24.09.2023 13:36

Ruch na drodze ma swoje określone zasady, których bezwzględnie należy przestrzegać. Tyczy się to, zarówno pieszych, jak i pojazdów.  Przypominamy, jak stosować pierwszeństwo na drodze.

Komunikacja na drodze odbywa się za pomocą znaków. Dostosowywanie się do zasad ruchu i informacji na drodze to nie tylko ostrożność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Oto jak reagować na wjazd z nieoznakowanej drogi.

Jak stosować pierwszeństwo na drodze?

Każdy, kto podchodził do kursu prawa jazdy, zna zasadę prawej strony lub inaczej prawej ręki. Mówi ona, że kiedy kierowca zbliża się do skrzyżowania równorzędnego, powinien zachować szczególną ostrożność i przyjrzeć się sytuacji na drodze. Podobnie powinien się zachować kierowca, włączając się do ruchu z drogi wewnętrznej. Kiedy kierowca chce skręcić z drogi wewnętrznej w prawo, ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa samochodom nadjeżdżającym z lewej strony, ale również i tym jadącym z prawej strony, ale lewym pasem. Ma to miejsce, kiedy kierowca jadący z lewej strony właśnie wyprzedza. Wtedy to prosta droga do wypadku, którego wiadomo - lepiej uniknąć! W przypadku, kiedy kierowca wyjeżdża z nieoznakowanej drogi, zgodnie z tym, co mówi prawo, kierowca włącza się do ruchu, a to oznacza, że tu również obowiązuje go niepisana zasada prawej strony.

Young man cross the street at a crosswalk
Young man cross the street at a crosswalk

Pierwszeństwo na skrzyżowaniach

Analogicznie powinno się stosować tę zasadach również na wszelkiego rodzaju skrzyżowaniach - również, kiedy widać podwójną ciągłą linię. Dlatego, jeśli chcemy skręcić w prawo, musi być to poprzedzone sprawdzeniem zarówno lewej, jak i prawej strony. Jeśli się do tego nie zastosujemy i nie damy pierwszeństwa, a mimo zakazu nadjeżdżający samochód będzie wyprzedzał nawet na podwójnej prostej, to w razie kolizji my zostaniemy uznani za winnych spowodowania wypadku. Złamanie przepisów przez innego kierowcę, nie zwalnia nas z obowiązku zachowywania ostrożności na drodze. Podobnie pierwszeństwo na drodze wygląda w przypadku pieszych. Jeśli kierowcy mają czerwone światło, pierwsi poruszają się piesi, analogicznie, w sytuacji zielonego światła dla samochodów, to oni mają pierwszeństwo względem osób czekających na przejściu. Tyczy się to też momentu, kiedy pieszy przechodzi po drodze bez oznakowanego przejścia - powinniśmy go przepuścić.

blurred view of city traffic with traffic lights, in the foreground a semaphore with a green light
blurred view of city traffic with traffic lights, in the foreground a semaphore with a green light
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także