PoradyLajfhakiW twoim domu lata dziwny owad podobny do osy? Pozbądź się go jak najszybciej

W twoim domu lata dziwny owad podobny do osy? Pozbądź się go jak najszybciej

Dziwny owad podobny do osy, fot. Adobe Stock
Dziwny owad podobny do osy, fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk
17.09.2023 12:41

Zauważyłeś, że w twoim domu lata dziwny owad, który przypomina coś pomiędzy osą a szerszeniem? To gliniarz naścienny. Choć nie zrobi ci krzywdy, z pewnością nie chcesz mieć go w swoim mieszkaniu. Wyjaśniamy, jak się go pozbyć.

Gliniarz naścienny pochodzi z Azji. W Polsce pojawił się w 1968 roku. W ciągu kolejnych trzydziestu lat jego populacja bardzo się rozrosła, wzbudzając niepokój u niejednej osoby, bowiem z wyglądu przypomina szerszenia. Czy gliniarz jest w stanie zrobić nam krzywdę? Na szczęście nie. Warto pozbyć się go jak najszybciej, bowiem zachowanie owada może wzbudzić niemałe obrzydzenie.

Gliniarz naścienny — dziwny owad podobny do osy

Gliniarz żywi się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Z racji tego nie powinno się go zabijać — to bardzo pożyteczne stworzenie. Problem zaczyna się wtedy, kiedy owad chce złożyć jaja. Wówczas zaczyna polowanie. Kto pada jego ofiarą? Pająki. Gliniarz paraliżuje je swoim jadem, a następnie umieszcza je w gnieździe. Sparaliżowane pająki służą za pokarm dla rozwijających się larw. Jeśli gliniarz zadomowi się w twoim mieszkaniu, możesz być pewna, że będziesz świadkiem tej obrzydliwej sytuacji. Zastanawiasz się, jak rozpoznać gliniarza? Przyjrzyj się odnóżom. Powinny zwisać w locie i być nienaturalnie długie. W odróżnieniu od osy czy szerszenia, na odwłoku gliniarza znajduje się długa rurka. Choć lasy i tereny podmokłe to ich naturalne środowisko, coraz częściej można spotkać je w domach i mieszkaniach. Gdzie możesz je znaleźć? Tam, gdzie jest ciemno. Najczęściej chowają się za żaluzjami, w ścianach, na elewacji czy w regałach na książki.

Dziwny owad podobny do osy, fot. Adobe Stock
Dziwny owad podobny do osy, fot. Adobe Stock

Jak pozbyć się gliniarza z domu?

Zastanawiasz się, jak pozbyć się tego krwiożerczego szkodnika? Musisz go odstraszyć — o ile jeszcze nie założył gniazda. Wówczas owad nie odpuści i będzie wracał za każdym razem. Zacznij od gruntownego sprzątania. Jeśli nie zlokalizujesz gniazda, zaopatrz się w środki odstraszające osy i szerszenie. Zadziałają w przeciągu kilku dni. Dla pewności przygotuj spray zapachowy, który dodatkowo odstraszy owada. Kup olejek eteryczny z mięty, eukaliptusa lub piołunu. Zmieszaj je z niewielką ilością wody, przelej do butelki z atomizerem, a następnie spryskaj nim ramy okien. Gliniarze nawet się nie zbliżą.

Dziwny owad podobny do osy, fot. Adobe Stock
Dziwny owad podobny do osy, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także