W tym roku nie będę przepłacać. Niebanalne stroiki na groby zrobię sama w kilka chwil
To ważne święto zbliża się do nas wielkimi krokami. Jak co roku każdy zastanawia się, jaką wiązankę lub znicze położyć na grobie, aby wyglądały ładnie. Okazuje się, że stroik na cmentarz możesz wykonać samodzielnie.
18.10.2023 | aktual.: 19.10.2023 08:20
Od wielu lat okres ten jest czasem zadumy, ale też przerysowanych memów internetowych wynikających z zachowań ludzi na cmentarzach. Zazwyczaj wydają oni wtedy bardzo dużo pieniędzy, aby znajdujące się na grobie kwiaty oraz lampki wyglądały na droższe i ładniejsze niż na sąsiednich grobach. Nie bez znaczenia jest także ich odpowiednie ułożenie na nagrobku, które zakrawa na dobrze opracowaną taktykę.
Jak przygotować stroik na cmentarz?
Ceny za kwiaty nagrobne są bardzo drogie, a same te ozdoby — pomimo dużego nakładu pieniędzy — nie zawsze wyglądają rewelacyjnie. Coraz mniej osób decyduje się więc na ich zakup, ponieważ za tę samą kwotę, a nawet mniejszą, mogą przygotować je sami. Wszystko, co będzie nam potrzebne, to miska, gąbka florystyczna, nóż, nożyczki, sekator, szczypce oraz obcęgi. Dobrym rozwiązaniem będzie też pistolet do kleju na gorąco, dzięki któremu praca nad wieńcem pójdzie nam o wiele szybciej. Teraz wszystko zależy od naszych preferencji oraz wyobraźni. Możemy zdecydować się na kwiaty żywe lub sztuczne, ale w obecnej porze roku lepiej wybrać te sztuczne, ponieważ będą ozdabiać grób na dłużej. Nie kupujmy najtańszych kwiatów, które będą wyglądać jarmarcznie. Największy ich wybór będzie w hurtowniach lub sklepach wielobranżowych. Przy wyborze ozdób do stroika warto pamiętać o tym, aby były odpowiednie na cmentarz.
Nie potrzebujesz wykształcenia florystycznego, aby stworzyć nietuzinkową ozdobę
Na początek trzeba dopasować gąbkę florystyczną do wielkości miski i odpowiednio ją przyciąć. Teraz dopiero można zaczynać budować kompozycję. Jako baza dobrze sprawdzą się gałązki świerka lub jodły, a wystarczy powtykać je w gąbkę w wybranym dowolnie kierunku. Teraz pora na wybrane gatunki i kolory kwiatów. Dobrze zdecydować się tylko na dwa odcienie, aby uniknąć kiczu. Jeśli wybraliśmy więcej barw, to warto, aby były w podobnych np. pastelowych odcieniach. Warto zdecydować się także na różne kształty kwiatów, dzięki którym uzyskamy efekt 3D. Najwyżej powinny być te strzeliste, a kuliste lub płaskie na środku wiązanki. Na koniec należy uzupełnić tło mniejszymi kwiatami, liśćmi lub wstążkami. Dobrym rozwiązaniem będzie sztuczny bluszcz, który idealnie wpisze się w jesienną aurę.