DomRośliny doniczkoweTych kwiatów nie kładź na grobie. Lepiej postawić na inne gatunki

Tych kwiatów nie kładź na grobie. Lepiej postawić na inne gatunki

jakie kwiaty postawić na grobie, fot. Freepik
jakie kwiaty postawić na grobie, fot. Freepik
15.10.2023 12:40

Święto zmarłych to czas, gdy na grobach naszych bliskich lądują znicze i wiązanki z kwiatów. Coraz więcej osób odchodzi od kupowania sztucznych wieńców, a stawia na żywe rośliny, które również mogą przetrwać zimną, listopadową pogodę. Zamiast popularnych chryzantem, postaw na coś nietuzinkowego. Zastanawiasz się, jakie kwiaty postawić na grobie? Podpowiadamy.

Sztuczne, plastikowe wiązanki nie są w stanie zastąpić żywnych roślin. Osoby, które się na nie decydują, tłumaczą to tym, że żywa roślina nie przetrwa nawet nocy na chłodzie. Owszem, większość kwiatów ma niską tolerancję na niską temperaturę, lecz są od tego wyjątki, o których dzisiaj porozmawiamy.

Jakie wiązanki najczęściej stawiamy na grobach?

Tuż przed pierwszym listopada na cmentarzach pojawiają się handlarze kwiatów. Większość z nich sprzedaje popularne chryzantemy, bo to właśnie one przyjęły się w naszej kulturze jako kwiat cmentarny. Ich trwałość na mróz jest na zadowalającym poziomie, a najlepiej sprawdzają się te o małych pączkach, nie te duże i pierzaste. Sztuczne wieńce nie są najtańsze, a za te pieniądze jesteś w stanie kupić piękne żywe kwiaty, które postoją na grobie znacznie dłużej niż jedną noc. Jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie.

beautiful chrysanthemum flower bushes pink colors close up
beautiful chrysanthemum flower bushes pink colors close up

Jakie kwiaty postawić na grobie?

Chryzantema to zawsze dobra opcja, lecz nie jedyna! Jest dużo odmian kwiatów, które mogą stać na grobach w jesiennej pogodzie. Jedną z nich są goździki, które często sprzedaje się w paczkach. Można je wstawić do wazonu lub stworzyć prostą wiązankę. Alternatywą będą goździki w doniczce, które przetrwają zdecydowanie najdłużej ze względu na dobre ukorzenienie się w donicy. Kolejna propozycja to klasyczne róże. Mogą być cięte w wazonie, w doniczkach czy jako element wiązanki. Ostatnio popularne stały się mini róże w ozdobnych torebkach, które można nabyć w każdej kwiaciarni. Pamiętaj, by wybierać takie, które są jeszcze słabo rozwinięte, a będą dłużej zdobiły nagrobek. Astry nadadzą się do ozdabiania wiązanek w stylu minimalistycznym. Najlepiej wybrać odmianę o dużych i pełnych kwiatach. Warto również wspomnieć o wrzosach, które są niezwykle oporne na niskie temperatury, a kiedy zasychają, nie tracą swojego uroku. Mówi się, że są żywym symbolem Wszystkich Świętych.

Jakie kwiaty postawić na grobie? fot. Freepik
Jakie kwiaty postawić na grobie? fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także