W tym roku planuję uprawę wrzosów. Mama mówi, abym koniecznie trzymała się 1 zasady
Nadchodzi jesień, a wraz z nią sezon na wrzosy. To jedne z najpiękniejszych jesiennych kwiatów, które zdobią rabaty, balkony i ogródki. Jeśli zależy ci na tym, żeby w tym roku zakwitły wyjątkowo bujnie, trzymaj się tych kilku zasad. Najważniejsze jest jednak podłoże, w jakim będą wzrastać wrzosy — jaka ziemia będzie najlepsza? Podpowiadamy.
14.09.2023 19:57
Wysokie, wdzięczne, eleganckie, o drobnych, fioletowo-białych kwiatach stanowią prawdziwą ozdobę każdego balkonu. Wrzosy są naprawdę łatwe w uprawie i zakwitną pod ręką nawet początkującego ogrodnika. Wyjaśniamy, jak zadbać o te wyjątkowe kwiaty, aby cieszyć się ich widokiem przez kilka najbliższych miesięcy.
Wrzosy — jaka ziemia będzie najlepsza?
Odpowiednia ziemia to klucz do sukcesu przy uprawie każdej rośliny, a zwłaszcza wrzosów. Jaka będzie najlepsza? Czym kierować się w wyborze? Wrzosy czują się najlepiej w lekko kwaśnej ziemi, o odczynie nie niższym niż 4,5 i nie wyższym niż 5,5 pH. To jednak niejedyny wymóg. Pamiętajmy, że ta roślina ma wyjątkowo delikatne korzenie, dlatego też gleba powinna być lekka, piaszczysta, sucha i przepuszczalna. W ten sposób unikniemy przelania, które jest wręcz zabójcze dla wrzosów. W tym celu warto wybrać się do sklepu ogrodniczego i kupić ziemię przeznaczoną dla wrzosów, borówek i iglaków. 10 l kosztuje nie więcej niż 15 złotych. Skoro jesteśmy już przy przelewaniu, musimy wspomnieć, że wrzosy powinny być sadzone w doniczce z drenażem. Dzięki niewielkim dziurkom nadmiar wody od razu spłynie w dół, co zapobiegnie gniciu korzeni. A gdzie stawiać doniczki? Najlepiej w dobrze nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru miejscu.
Jak zapobiec rozprzestrzenianiu się chwastów?
Wrzosy to rośliny, które często obrastają chwastami. Można temu zapobiec, posypując podłoże ściółką, np. z kory, suchej trawy czy iglaków. Ściółka uniemożliwi wyrastanie niechcianych roślin, a do tego zatrzyma w ziemi wodę. Czym i jak często podlewać wrzosy? Raz w tygodniu, niewielką ilością wody. Najlepsza będzie deszczówka, jednak jeśli nie masz do niej dostępu, użyj przegotowanej, odstanej wody. A co z nawozem? Na szczęście wrzosy nie potrzebują regularnego odżywiania. Raz w roku, wiosną, w zupełności wystarczy. W tym celu warto zaopatrzyć się w nawóz dedykowany wrzosom. Jak więc przyśpieszyć wzrost rośliny? Sięgnij po naturalne, domowe sposoby. Jeśli lubisz pić tzw. małą czarną, wykorzystaj do tego fusy po kawie. Raz w miesiącu podsyp nimi roślinę i zmieszaj je z ziemią. Kawa delikatnie zakwasi ziemię, a zawarta w niej kofeina przyśpieszy wzrost i rozwój wrzosów. Zamiast tego możesz użyć soku z cytryny. Dodaj łyżeczkę do wody, którą podlewasz wrzosy. Zabieg powtarzaj nie częściej niż raz w miesiącu. Pierwsze efekty zauważysz już po kilku tygodniach.