PoradyLajfhakiW tym terminie sprzątnij kwiaty po pogrzebie. Tak mówi tradycja

W tym terminie sprzątnij kwiaty po pogrzebie. Tak mówi tradycja

Pogrzeb to rozdzierająca serce uroczystość, która każdemu przysparza dużo smutku. W ostatnim pożegnaniu bliskiej osobie składamy kwiaty i wieńce. Leżą one na grobie przez określony czas.  Podpowiadamy, kiedy sprzątać kwiaty po pogrzebie.

kiedy sprzątać kwiaty po pogrzebie, fot. Getty Images
kiedy sprzątać kwiaty po pogrzebie, fot. Getty Images

Jedną z formalności pogrzebowych jest złożenie na grobie zmarłej osobie kwiatów - pojedynczych, bukietów lub wiązanek. Jest to objaw szacunku. Z czasem rośliny więdną, ale nie oznacza to, że od razu trzeba je wyrzucić. Oto, kiedy sprząta się kwiaty z grobu wedle tradycji.

Kiedy sprzątać kwiaty po pogrzebie?

Wiązanki to stały element pogrzebów, które na końcu układa się na grobie. Możliwości zrobienia kompozycji jest naprawdę wiele. Mowa nie tylko o ich kształcie i rozmiarze, ale również kwiatach. Najczęściej do wiązanek cmentarnych wybiera się róże, lilie, chryzantemy, kalie, margaretki, hortensje i goździki - czasem również gerbery. Wiele zależy od ich symboliki roślin oraz upodobania zamawiającego. Białe róże przykładowo oznaczają czystość, zaś goździki w tym kolorze szczere uczucie. Często pojawiają się też fioletowe kwiaty, które mają symbolizować śmierć, żałobę oraz aspekt duchowy. Floryści podkreślają również, że jaśniejsze odcienie wybiera się dla wiązanek dla dzieci, zaś z ciemniejszych kwiat komponowane są wieńce dla osób dorosłych. Z czasem rośliny położone na cmentarzu zaczną naturalnie więdnąć, jednak nie od razu się je wyrzuca! Według tradycji robi się to po upływie około 4-6 tygodni. W tym czasie dusza umarłego opuści już ziemię.

Obraz

Co zamiast kwiatów na grób?

Chociaż wyglądają one na grobie dostojnie, z czasem niestety obumierają i trzeba je posprzątać. Jest jednak roślina, która może być dobrą alternatywną dla kwiatów. Nie tylko jest o wiele wytrzymalsza od gerberów czy lilii, ale też oryginalnie wygląda. Mowa tutaj oczywiście o kapuście ozdobnej. Jest kolorowa, osiąga do 40 cm wysokości i ma kształt rozety. Jej znakiem rozpoznawczym są liście, które potrafią przybierać wiele barw: różu, fioletu, bieli, zieleni, żółci. Można ją też użyć do dekoracji kuchni lub innego pomieszczenia w domu. Nadaje się do samodzielnej uprawy - jest prosta i niewymagająca, a przede wszystkim odporna na warunki pogodowe.

Obraz