W żadnym autobusie nie uświadczysz pasów bezpieczeństwa. Powód jest oczywisty
Kiedy wsiadasz do samochodu — nieważne, czy jako kierowca, czy pasażer — pierwsze, co musisz zrobić, to zapiąć pas. Jest to obowiązkowy ruch, który zapewnia nam ochronę na drodze w razie nagłego wypadku. Dlaczego w autobusach nie ma pasów bezpieczeństwa, skoro są aż tak ważne? Znamy odpowiedź na to pytanie.
18.10.2023 17:21
Niezapinanie pasów w samochodzie jest karane surowymi mandatami. A dlaczego autobusy nie mają tego zabezpieczenia? W końcu obydwa pojazdy znajdują się na jezdni i przewożą ludzi. Istnieje kilka różnic, które sprawiają, że autobusy miejskie nie posiadają takowego zabezpieczenia.
Dlaczego w autobusach nie ma pasów bezpieczeństwa? Wszystko zależy od przeznaczenia pojazdu
Zauważ, że autokary na długodystansowych trasach mają pasy, podobnie w przypadku tych, które wyjeżdżają za miasto do okolicznych miejscowości. Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, masz obowiązek zapiąć pas. W przypadku typowej komunikacji miejskiej sytuacja wygląda nieco inaczej. Po pierwsze miastowe autobusy nie mają w ogóle zamontowanego takiego zabezpieczenia, a po drugie nie ma konieczności, by się przypinać. Dlaczego? Na terenie miasta maksymalna prędkość, do jakiej rozpędza się autokar, to 50 km/h, co sprawia, że ryzyko poważnego wypadku spada do minimum. Ponadto busy często się zatrzymują i stale wypuszczają ludzi. Rozpinanie pasów mogłoby utrudnić płynną wymianę pasażerów. Inaczej jest z autobusami, które rozpędzają się do większych prędkości za miastem. Tutaj ryzyko wypadku jest znacznie wyższe.
Zasady, jakie obowiązują w autobusach miejskich
Wiesz już, dlaczego w autobusach nie ma pasów bezpieczeństwa. Warto też mieć na uwadze, że istnieje od tego jedno odstępstwo. Mowa o miejscu na wózek inwalidzki, które mieści się zwykle na środku pojazdu. Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną, nie powinieneś rezygnować z tego udogodnienia. Ma ono na celu ustabilizowanie wózka w momencie ostrego hamowania czy gwałtownego skręcenia pojazdu. Osoby zajmujące miejsca stojące powinny zawsze trzymać się uchwytu lub rurki, by w razie nagłych ruchów pojazdu nie stracić równowagi. Jadąc komunikacją miejską, pamiętaj o innych pasażerach i zachowuj się z kulturą. Nie zastawiaj siedzenia swoimi torbami, zostawiaj po sobie porządek. W końcu nie jesteś jedynym pasażerem, który korzysta z komunikacji miejskiej.