NewsyPodłoga w tym miejscu nie bez powodu jest żółta. Oto jak należy się zachować

Podłoga w tym miejscu nie bez powodu jest żółta. Oto jak należy się zachować

Wyjaśniamy, co oznaczają żółte pola w autobusach. Fot. Freepik
Wyjaśniamy, co oznaczają żółte pola w autobusach. Fot. Freepik
06.10.2023 20:01

Zauważyłeś, że na podłodze w autobusach znajdują się żółte pola? Mało kto wie, po co je wyznaczono. Tymczasem tę wiedzę powinien posiadać każdy pasażer. Prawidłowe zachowanie na wyznaczonym przez nie obszarze może bardzo ułatwić życie kierowcom, ale nie tylko.

Autobusy w różnych miastach miewają różne kolory karoserii, czasami też inne wyposażenie. Jedno jest jednak niezmienne. We wszystkich na podłodze znajdują się żółte pola. Jeśli nie wiesz, do czego służą, powinieneś to przeczytać. Kierowcy miejskiej komunikacji będą ci za to wdzięczni. Sam też możesz na tym skorzystać.

Dlaczego należy patrzeć na podłogę w autobusie?

Większość z nas rozgląda się po autobusie tylko po to, żeby znaleźć miejsce siedzące. Jeśli takiego nie ma, stajemy gdziekolwiek, gdzie mamy się czego złapać. To poważny błąd. Warto przyjrzeć się podłodze w miejscu, w którym zamierzasz stać w czasie podróży. Być może zauważyłeś, że zwykle szara powierzchnia w kilku punktach zmienia kolor na żółty. Nie ma to żadnego związku z estetyką. Żółte pola w autobusach mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa — zarówno naszego, jak i osób znajdujących się poza pojazdem.

Po co są żółte pola w autobusach? Fot. Freepik
Po co są żółte pola w autobusach? Fot. Freepik

Po co są żółte pola w autobusach?

Jedno z żółtych pól w autobusie znajduje się przy przednich drzwiach. Jego obręb wyznacza zwykle koniec kabiny kierowcy. Dlaczego to pole jest tak ważne, wytłumaczył na TikToku kierowca miejskiej komunikacji z Warszawy, który jest autorem profilu @linianocna. "To jest tylko po to, żeby pasażer tutaj nie stał, ponieważ my z tych drzwi korzystamy" - wyjaśnił swoim fanom. W jaki sposób drzwi przydają się kierowcom? Przede wszystkim pozwalają im zobaczyć, co dzieje się z prawej strony pojazdu. To szczególnie ważne podczas wykonywania manewru skrętu w prawo. Jeśli na żółtym polu stoją pasażerowie, kierowca nie wie, czy np. ktoś nie wszedł akurat na przejście dla pieszych.

Po co jeszcze są żółte pola w autobusach?

Żółte pola pojawiają się także w innych miejscach w autobusach. W większości pojazdów są zlokalizowane w okolicy środkowych oraz tylnych drzwi. Również na nich lepiej nie stać. Jak łatwo się domyślić, tym razem nie chodzi o to, by nie zasłaniać kierowcy widoku na ulicę. Te żółte pola wyznaczają obszar otwierania drzwi. Stojąc w takim miejscu, narażasz się na niebezpieczeństwo, gdy autobus podjeżdża do przystanku lub szykuje się do odjazdu. Możesz bowiem zostać uderzony przez otwierające się lub zamykające drzwi pojazdu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także