PoradyLajfhakiWcale nie im starsze, tym lepsze. Wino psuje się szybciej, niż myślisz

Wcale nie im starsze, tym lepsze. Wino psuje się szybciej, niż myślisz

czy wino może się zepsuć, fot. Genialne
czy wino może się zepsuć, fot. Genialne

30.09.2023 08:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy wino może się zepsuć po jakimś czasie? Każdy z nas wie, że ten produkt musi przeleżeć chwilę, by nabrać odpowiedniego smaku, lecz czy jest jakiś konkretny termin przydatności? Wszystko zależy od rodzaju i jakości wina, z jakim mamy do czynienia.

Mówi się, że im starsze wino, tym lepsze. Jest to prawda, zwłaszcza jeśli chodzi o luksusowe marki, produkujące trunki od setek lat. Czy w takim razie istnieje coś takiego jak "termin przydatności wina"? O ile nie można go określić co do dnia, to są pewne czynniki, przez które wino staje się niezdatne do spożycia.

Czy wino może się zepsuć?

Tak, wino może się zepsuć i nie być zdatne do spożycia, lecz nie zawsze powodem jest przeterminowanie się trunku. Wystarczy mały zalążek pleśni niewykryty przed zakorkowaniem, a wszystkie butelki są do wyrzucenia. Otwarte trunki, które stoją w cieple, szybko kwaśnieją, a te przechowywane w lodówce mają ok. tydzień, zanim staną się niesmaczne i stracą aromat. Po otwarciu do wnętrza dostaje się tlen, który powoduje psucie się wina. Na butelach często zamiast daty ważności, widnieje informacja o tym jak szybko starzeje się wino. Po upływie tego czasu trunek stopniowo będzie tracił smak i aromat. Nawet najlepsze wina kiedyś się zepsują i nie ma co się oszukiwać w tym temacie.

Obraz

Jak rozpoznać zepsute wino?

Już po pierwszym skosztowaniu będziesz wiedzieć, ze wino jest zepsute. Jego smak, aromat i kolor diametralnie się zmieniają. Złe wino będzie smakować pleśnią, stanie się kwaśne i octowe, może mieć ziemisty zapach. Dodatkowo jest mętne, zmienia kolor i robią się w nim bąbelki. Jeśli napijesz się zepsutego wina, nie wpadaj w panikę. Łyk trunku nic złego ci nie zrobi, lecz resztę należy bezwzględnie wylać. Dodatnie go do sosu i przegotowanie na nic się nie zda, gdyż wino nie odzyska dawnego smaku. W zależności od trunku ma ono różny czas przechowywania, najczęściej 2 lata dla białego i 3 lata dla czerwonego wina. Po tym okresie trzeba próbować i oceniać czy alkohol nadal jest dobry.

Czy wino może się zepsuć? fot. Freepik
Czy wino może się zepsuć? fot. Freepik