Wczasy wykupione, a ciebie paraliżuje lęk przed lotem samolotem? Tak go poskromisz
Zbliżający się sezon wakacyjny to czas urlopów i wyjazdów na odległe wyspy. Jednak można się do nich dostać tylko samolotem, co dla wielu ludzi wiąże się z silnym stresem, a nawet rezygnacją z wakacji. Sprawdź, jak powstrzymać lęk przed lataniem.
09.06.2023 14:37
Objawy strachu przed lataniem pojawiają się, kiedy chory myśli o lataniu, wsiada na pokład samolotu lub już nim leci. Uczucia mogą być na tyle silne, że osoba może unikać kolejnych podróży powietrznych. Jednak istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby przetrwać każdy lot podczas silnego ataku strachu.
Co powoduje lęk i jakie są jego objawy?
Najczęściej aerofobia jest powodowana przez:
- zamkniętą przestrzeń;
- brak kontroli nad sytuacją;
- strach przed wysokością;
- potencjalną awarią maszyny;
- turbulencje;
- złe warunki pogodowe;
- terroryzm;
- potencjalny brak paliwa.
Symptomy tej choroby są bardzo podobne do innych dolegliwości związanych z lękiem. Dlatego najczęściej aerofobia objawia się poprzez: dygotanie, wymioty, niekontrolowane oddawanie moczu, drżenie rąk, nudności, potliwość, dreszcze, przyśpieszone bicie serca, szybkie tętno oraz uczucie dławienia. Najczęściej osoba cierpiąca na tę przypadłość czuje się ograniczona przez swój lęk i odmawia sobie wycieczki w wymarzone miejsce. Warto dodać, że fobia może też wpływać na utratę pracy, która związana jest z częstym lataniem samolotem. Pamiętaj, że masz prawo się bać, a lęk jest naturalnym uczuciem — nie wstydź się szukać pomocy specjalisty.
Jak poradzić sobie z lękiem przed lataniem?
Najważniejsze to zdać sobie sprawę z posiadanego lęku i poszukać wsparcia wśród swojego otoczenia. Po drugie warto poznać więcej informacji na temat konstrukcji samolotu, silnika, a nawet turbulencji. W efekcie poznasz ich działanie i uświadomisz sobie, że nie są tak straszne jak w twoich myślach. W ostatnim kroku należy sięgnąć po sprawdzone techniki relaksacyjne, które pozwolą uspokoić oddech i napięcie mięśni. Dlatego na początek warto określić siłę lęku przed lataniem, aby dobrać najlepszą technikę. Należy stosować ją aż do stopniowego obniżenia reakcji lękowej, ale co ważne nigdy nie zastąpią one wizyty u specjalisty.
Przykłady technik relaksacyjnych
- Głębokie oddychanie polega na powolnym wykonaniu głębokich wdechów i wydechów przy całkowitej na nich koncentracji. Wdech wykonuje się przez nos bardzo spokojnie, a wydech powoli ustami z lekkim świstem powietrza. Warto pamiętać o kilkusekundowych przerwach między wdechem a wydechem.
- Trening relaksacyjny Jacobsona opiera się na napinaniu i rozluźnianiu mięśni od głowy aż po palce u stóp. Podczas rozluźnienia należy zapamiętywać ten błogi stan i przywoływać go w sytuacji stresowej.