PoradyLajfhakiWetknij w okna, a poczujesz różnicę. Prostym trikiem uszczelnisz je bez wizyty fachowca

Wetknij w okna, a poczujesz różnicę. Prostym trikiem uszczelnisz je bez wizyty fachowca

jak uszczelnić okna, fot. Genialne
jak uszczelnić okna, fot. Genialne
04.10.2023 15:30

Zbliżający się sezon jesienno-zimowy niesie ze sobą chłodne temperatury. Już teraz warto gruntownie się na niego przygotować. Podpowiadamy, jak uszczelnić okna.

Ceny za energię oraz ogrzewanie domów rosną w zastraszającym tempie. Z tego powodu trzeba zadbać o to, aby ciepła uciekało jak najmniej. Okazuje się, że przez okna ucieka prawie 25% tego, co mogłoby pozostać w mieszkaniu. Do zatrzymania ciepła wystarczy prosty trik. Poznaj, jak uszczelnić okna domowym patentem.

Jak uszczelnić okna?

Z pewnością niejeden z nas zastanawia się, jak zrobić to skutecznie bez narażania portfela na dodatkowe koszta. Życie w zimnych pomieszczeniach i ogromne rachunki nie idą ze sobą w parze. Warto pamiętać o tym, że uciekające ciepło generuje dodatkową energię na dogrzanie wnętrza, przez co problem staje się niczym błędne koło. Dlatego na początek wystarczy położyć dłoń na parapecie, aby sprawdzić, czy czujemy na skórze chłód, czyli tzw. ciągnięcie. W ten sposób zyskamy pewność, czy nasze okna są nieszczelne. Zazwyczaj winne są temu uszczelki, które mogą być zużyte lub bardzo wyrobione. Często wystarczy po prostu ich dotknąć, aby poczuć uszkodzoną strukturę np. pęknięcia lub ubytki. Wystarczy je wymienić na nowe, a dzięki temu będą szczelne jak nigdy dotąd.

Korzystam z ukrytej funkcji klamki i okna nie parują. Fot. Genialne.pl
Korzystam z ukrytej funkcji klamki i okna nie parują. Fot. Genialne.pl

Domowy patent na uszczelnienie okien

Okazuje się, że nie potrzebujemy pomocy fachowca, aby uszczelnić okna. Wszystko, czego potrzeba, znajdziesz w swoim domu, a w zasadzie w kuchni. Wystarczy sięgnąć po gąbkę do naczyń, która ma o wiele więcej zastosowań niż się wydaje. Najlepiej zacząć od pokrojenia jej na mniejsze kawałki — tak, aby mogły one z łatwością zmieścić się w szczelinach okna. Do tego celu sprawdzi się nowa gąbka, ponieważ wystarczy na dłuższy czas. Kiedy już poupychaliśmy ją w strategicznych miejscach, to na koniec nie pozostaje nic innego jak zaklejenie ich taśmą. Dla osób, które mają większy budżet, sprawdzi się silikon szklarski lub uszczelniacz polimerowy. W ten sposób na 100% będziemy mieć szczelne okna przez cały sezon. Warto dodać, że są to produkty ogólnodostępne w każdym sklepie budowlanym oraz ogrodniczym.

czy otwierać okna w upał, fot. Freepik
czy otwierać okna w upał, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także