PoradyDomowe trikiWetrzyj w materac i pozostaw na 15 minut. Będzie jak nowy i to bez użycia wody!

Wetrzyj w materac i pozostaw na 15 minut. Będzie jak nowy i to bez użycia wody!

Jak wyczyścić materac, fot. Adobe Stock
Jak wyczyścić materac, fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk

08.10.2023 09:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Materac to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w domu, choć nie widać tego gołym okiem. Na powierzchni osadza się kurz, brud, resztki martwego naskórka czy płyny ustrojowe. To sprawia, że staje się on istnym rajem dla bakterii, które mogą wywołać problemy ze skórą. Wyjaśniamy, jak wyczyścić materac najprostszym możliwym sposobem.

Wyczyszczenie materaca to nie taka prosta sprawa, bowiem umyta powierzchnia schnie nawet kilkadziesiąt godzin, co uniemożliwia nam zaśnięcie we własnym łóżku. Dlatego też najlepiej jest zabrać się za to tuż przed kilkudniowym wyjazdem. Niestety, nie zawsze mamy taką możliwość. A czy można odświeżyć materac bez użycia wody? Oczywiście, że można. Objaśniamy, jak to zrobić.

Czysty materac a higiena snu

Odpowiednia higiena snu znacząco wpływa na jakość naszego życia. Co się na nią składa? Przede wszystkim długość i jakość snu. Specjaliści zalecają, aby sypiać przynajmniej 8 godzin dziennie, zasypiając przy tym między godziną 22:00 a północą. Poza wysypianiem się, równie ważne są warunki, jakie panują w sypialni. Powinno być w niej czysto, ciemno i chłodno. Ze względu na higienę, każdy z nas powinien regularnie zmieniać pościel, tj. przynajmniej raz na dwa tygodnie. Pościel powinno się prać w temperaturze, która wynosi przynajmniej 60 stopni Celsjusza, bowiem w takich warunkach giną wszystkie bakterie. A co z materacem? Zdaniem dermatologów, czyszczenie materaca powinno mieć miejsce dwa razy w roku. Najlepszym sposobem jest użycie myjki parowej, która pozbędzie się zarówno bakterii, jak i roztoczy.

Jak wyczyścić materac, fot. Adobe Stock
Jak wyczyścić materac, fot. Adobe Stock

Wetrzyj w powierzchnię i pozostaw na 15 minut. Materac będzie jak nowy

Niestety, nie każdego z nas stać na myjkę parową. Na szczęście, istnieje jeden sposób, który umożliwia dezynfekcję materaca najmniejszym możliwym kosztem. Wystarczy, że rozsypiesz na materacu 100 g sody oczyszczonej, a następnie wetrzesz proszek głęboko w powierzchnię materaca i pozostawisz ją tak na kwadrans, a najlepiej na godzinę. Po godzinie wystarczy ją odkurzyć, używając do tego czystej szczotki od odkurzacza. Soda oczyszczona wykazuje działanie dezynfekujące, odświeżające i wybielające. Co najlepsze, pochłania też wszystkie nieprzyjemne zapachy. Ten zabieg warto powtarzać przynajmniej raz w miesiącu. Jest jednak jeszcze jeden patent, który sprawi, że materac odzyska dawny kolor. Potrzebujesz jednego kosmetyku z łazienki, a mianowicie pianki do golenia. Po wyczyszczeniu materaca sodą, wetrzyj w powierzchnię niewielką ilość pianki. Pozostaw ją tak do całkowitego wyschnięcia, a materiał odzyska swój dawny kolor.

Jak wyczyścić materac, fot. Adobe Stock
Jak wyczyścić materac, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także