PoradyLajfhakiWeź z apteczki i zrób oprysk na ogórki. Skuteczny na choroby w 100%

Weź z apteczki i zrób oprysk na ogórki. Skuteczny na choroby w 100%

woda utleniona na ogórki fot. genialne.pl
woda utleniona na ogórki fot. genialne.pl
03.08.2023 11:43

Nic bardziej nie boli, niż zaraza, która stopniowo pochłania nasze plony. W akcie desperacji decydujemy się na kupno drogich oprysków, które często przynoszą znikome efekty. Finalnie zostajemy bez plonów i pieniędzy. Aby uniknąć tego czarnego scenariusza, woda utleniona na ogórki przychodzi z pomocą.

Dlaczego nasze ogórki nie rosną? Powodów może być wiele

Mimo że uprawa ogórków nie należy do najbardziej wymagających, te często padają ofiarą chorób i szkodników, które w początkowej fazie rozwoju uszkadzają nieodwracalnie tkanki rośliny. Jeśli odpowiednio zaopiekujesz się rośliną, nagrodzi cię obfitymi plonami.

Co najczęściej atakuje nasze rośliny? Oto kilka najpopularniejszych chorób i szkodników:

  • mączniak prawdziwy — choroba grzybowa charakteryzująca się białym nalotem na liściach, które z czasem zaczynają więdnąć i umierać;
  • bakteryjna kanciasta plamistość liści — brązowe plamy na liściach, które z czasem wysychają i zaczynają się kruszyć, czasami można zauważyć śluzowaty nalot;
  • mozaika ogórka — najczęściej atakuje młode liście, na których pojawiają się żółte plamki i zniekształcenia;
  • mączniak rzekomy — kanciaste, brązowe plamy, które z czasem wysychają i powodują obumieranie rośliny;
  • przędziorki, mączliki szklarniowe, wciornastki, mszyce ogórkowe — szkodniki, które podgryzają młode liście i hamują wzrost rośliny.
woda utleniona na ogórki, fot. freepik
woda utleniona na ogórki, fot. freepik

Woda utleniona stosowana na ogórki przyniesie bajeczne efekty

Mimo że ten preparat kojarzy nam się głównie z medycyną, to ma świetne zastosowanie w ogrodnictwie, gdyż w małych ilościach jest w stanie uleczyć nie jedną roślinę. Ponadto zastosowanie takiego oprysku jest w stanie wzmocnić roślinę.

Aby przygotować oprysk, będziesz potrzebować 100 ml wody utlenionej i 400 ml wody z kranu. Przyjmuje się, że najlepsza proporcja wody utlenionej względem wody to 1:4. Należy wymieszać oba składniki, a następnie przelać do butelki ze spryskiwaczem i obficie spryskać każdy z krzaków. Najlepiej robić to samym wieczorem, gdy słońce nie jest już tak wysoko na niebie.

woda utleniona na ogórki, fot. freepik
woda utleniona na ogórki, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także