PoradyWidzisz żółty kolor na liściach ogórków? Sięgnij po środek z apteki za 2 zł

Widzisz żółty kolor na liściach ogórków? Sięgnij po środek z apteki za 2 zł

żółte liście ogórka, fot. Freepik
żółte liście ogórka, fot. Freepik
04.06.2023 18:15

Żółte liście ogórka to zły znak. Musisz szybko zadziałać, by uratować swoje rośliny. Na szczęście istnieje prosty, domowy sposób. Wystarczy sięgnąć po 1 produkt z domowej apteczki.

Uprawa ogórków jest dość trudna, ale przynosi wiele satysfakcji, kiedy zbierasz skrzynki pełne dorodnych owoców. Niestety, nawet jeśli wszystko robisz prawidłowo, liście mogą zacząć żółknąć. Wyjaśniamy, co jest przyczyną i jak zaradzić temu problemowi, wykorzystując 1 produkt, który kupisz w każdej aptece za ok. 2 zł.

Jak dbać o ogórki?

Ogórki należy zasadzić na stanowisku ciepłym, słonecznym i osłoniętym od wiatru. Najlepiej rosną w glebie próchniczej i dobrze przepuszczalnej. Charakteryzuje je duże zapotrzebowanie na substancje odżywcze, dlatego wymagają odpowiedniego nawożenia. Ziemię najlepiej wymieszać z obornikiem jeszcze jesienią. W czasie uprawy konieczne jest dostarczanie ogórkom wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. W przeciwnym razie będą "głodować", a w efekcie dadzą niewielkie plony. Zdarza się jednak, że mimo odpowiedniej pielęgnacji i odżywiania liście ogórka robią się żółte. W takiej sytuacji konieczne jest szybkie podjęcie odpowiednich działań.

Co poradzić na żółte liście ogórka? Fot. Getty Images
Co poradzić na żółte liście ogórka? Fot. Getty Images

Dlaczego liście ogórków żółkną?

Ogórki są dość delikatne, dlatego zagrażają im choroby bakteryjne oraz grzybicze. Konieczne jest stosowanie nawozów i oprysków, które wzmocnią korzenie i uodpornią rośliny na działalność drobnoustrojów. Jeśli liście zaczęły żółknąć, jest to dowód na to, że coś poszło nie tak. Żółty kolor może oznaczać, że ogórki zostały zaatakowane przez drobnoustroje. Problem rozwiąże prosty preparat z domowej apteczki.

Co stosować na żółte liście ogórka? Fot. Getty Images
Co stosować na żółte liście ogórka? Fot. Getty Images

Co zastosować na żółte liście ogórka?

Oczywiście możesz kupić gotowy preparat na żółte liście ogórka. Istnieje jednak prosta, domowa metoda radzenia sobie z tym problemem. Wykorzystaj wodę utlenioną, która jest stosunkowo tania (100 ml kosztuje ok. 2 zł), a ma zbawienny wpływ na owoce i warzywa, w tym ogórki. Wszystko dzięki jej właściwościom odkażającym, które sprawiają, że bakterie i grzyby szybko znikają. Dodatkową korzyścią ze stosowania takiego oprysku jest to, że odżywia rośliny i zwiększa ich odporność. Wykonanie preparatu jest bardzo proste:

  • Jeśli zauważyłeś żółte liście na krzaczkach ogórków, usuń je, by choroba się nie rozprzestrzeniła.
  • Następnie wymieszaj 20 ml 3-procentowej wody utlenionej z 1 l wody.
  • Wlej preparat do butelki ze spryskiwaczem i wykonaj oprysk.
  • Powtarzaj zabieg 2 razy w tygodniu. Wykonuj go wczesnym rankiem, wieczorem lub w pochmurny dzień. W przeciwnym razie woda utleniona w połączeniu z silnym słońcem doprowadzi do poparzenia liści.
  • Możesz stosować tę miksturę również profilaktycznie (oprysk 1 raz w tygodniu) lub wykorzystać ją do podlewania roślin.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także