PoradyLajfhakiWeź z kuchni i wysyp na kostce brukowej. Mech zniknie w mgnieniu oka!

Weź z kuchni i wysyp na kostce brukowej. Mech zniknie w mgnieniu oka!

Mech na kostce brukowej. Fot. Youtube/BruceAlanReviews+Repairs(BalanR)
Mech na kostce brukowej. Fot. Youtube/BruceAlanReviews+Repairs(BalanR)
26.04.2023 13:07

Mech na kostce brukowej jest częstym problemem na naszych podjazdach, nie tylko ze względów estetycznych. Jest też niebezpieczny szczególnie podczas deszczu, bo robi się śliski. Dlatego warto zastosować środki, które są skuteczne i naturalne oraz dostępne w każdej kuchni. Dowiedz się, jak ich użyć, a mech na kostce brukowej zniknie bezpowrotnie.

Na rynku dostępne są drogie i mocno żrące preparaty, które mogą uszkodzić materiał, z którego zrobiona jest kostka. Istnieje jednak domowy sposób, który jest bardzo prosty, tani oraz skuteczny, jak również nie odbarwi on koloru bruku. Wystarczy, że zabierzesz go ze swojej kuchni i rozsypiesz na omszoną powierzchnię.

Soda oczyszczona usunie mech na kostce brukowej

Zastosowanie sody oczyszczonej jest bardzo szerokie. Służy nie tylko do pieczenia, ale też świetnie sprawdzi się jako bezpieczny detergent do usuwania mchu z kostki brukowej. Wystarczy, że wysypiesz ten proszek na podłoże i pozostawisz na noc. W efekcie odczyn pH sody oczyszczonej wpłynie na mech, który zaschnie i obumrze. Warto dodać, że wodorowęglan sodu usunie też tłuste plamy (np. z oleju lub smaru) znajdujące się na bruku. Nanieś roztwór sody i wody na zabrudzoną powierzchnię za pomocą szczoteczki, odczekaj kilka minut, a następnie zmyj go wodą.

Jak usunąć mech z kostki fot. getty images
Jak usunąć mech z kostki fot. getty images

Drugi domowy specyfik równie dobrze pozbędzie się mchu z kostki brukowej

Kiedy nie masz w domu sody oczyszczonej lub mech słabo po niej zszedł, użyj białego octu. Przed rozpyleniem na kostce, rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:1 i wymieszaj. Następnie przelej do butelki z atomizerem, po czym dokładnie spryskaj powierzchnię kostki, na której znajduje się mech. Teraz wystarczy, że odczekasz około godziny, a następnie przetrzesz to miejsce szczotką o miękkim włosiu. Pod wpływem preparatu z octu i tarcia szczotką mech powinien odejść bez problemu.

Obraz

Sposób z coca-colą na pewno cię zaskoczy

Warto wiedzieć, że popularny napój również cieszy się ogromną popularnością pod względem usuwania mchu, rdzy i oleju z kostki brukowej. Wystarczy wylać colę na omszenie lub trudne do usunięcia zabrudzenie na kostce. Teraz pozwól jej zadziałać — pozostaw ją na noc, a rano umyj powierzchnię kostki.

10 KOZACKICH EKSPERYMENTÓW, KTÓRYCH JESZCZE NIE ZNAŁEŚ

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także