PoradyLajfhakiZabierz z kuchni i spryskaj mech. Szybko pozbędziesz się go z trawnika

Zabierz z kuchni i spryskaj mech. Szybko pozbędziesz się go z trawnika

Jak się pozbyć mchu z trawnika fot. getty images
Jak się pozbyć mchu z trawnika fot. getty images

23.04.2023 11:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mech na trawniku to prawdziwa zmora. Rośnie jak na drożdżach i trudno jest się go pozbyć. Nie jest ozdobą ogrodu - wręcz przeciwnie - szpeci go. Zastanawiasz się, jak pozbyć się mchu z trawnika? Zastosuj naszą złotą radę, będziesz zadowolony!

Masz dość widoku mchu na trawniku? Wydaje Ci się, że jego pozbycie się jest arcytrudne? Nasze wskazówki pozwolą Ci skutecznie go zwalczyć. Poznaj też przyczyny, dlaczego w ogóle się pojawia na Twoim trawniku! Ta cenna wiedza bardzo Ci pomoże!

Dlaczego mech pojawia się na trawniku?

Idealnym podłożem dla mchu jest ziemia ciężka, zbita i wilgotna. Przy takich warunkach mamy pewność, że się pojawi. Wyrasta też na niedrenowanej ziemi. Chwast ten świetnie czuje się w podłożu, które ma kwaśne pH - mające 5,5 jednostek. Jako ciekawostkę zdradzimy Ci, że mech nie posiada korzeni. Utrzymuje się na ziemi za pomocą "chwytników". Jest to roślina bardzo wytrzymała - potrafi przetrwać w naprawdę trudnych warunkach. Rzadziej pojawia się w miejscach suchych i napowietrzonych.

Jak pozbyć się mchu z trawnika? fot. Getty Images
Jak pozbyć się mchu z trawnika? fot. Getty Images

Jak się pozbyć mchu trawnika?

Jeśli chcesz zwalczyć mech z trawnika, koniecznie jest jego napowietrzanie. To skuteczny sposób na zwalczanie chwastów - w tym również mchu. Sprawdź też kwasowość gleby przed zasianiem trawy - już wiesz, jaka sprzyja pojawianiu się mchu. Jeśli okaże się, że podłoże jest zbyt kwaśne - warto przeprowadzić wapnowanie. Wykorzystaj do tego nawóz, który rozsyp po całej powierzchni trawnika, a następnie zwilż delikatnym strumieniem wody.

jak pozbyć się mchu z trawnika, fot. Freepik
jak pozbyć się mchu z trawnika, fot. Freepik

Jak pozbyć się mchu?

Możesz sięgnąć po nawóz z siedmiowodnym siarczanem żelaza lub zastosować chemiczne środki. Pytanie, po co? Skoro możesz szybko i tanio zastosować domowy sposób na walkę z mchem! Wystarczy, że przygotujesz roztwór wody z octem w proporcji 2:1! Jest to patent bezpieczny i ekologiczny! Jeśli zauważysz, że na trawniku pojawił się mech - od razu spryskaj jego powierzchnię przygotowaną miksturą. Niestety jest mała wada tej metody - daje krótkotrwały efekt. Jeśli to nie zadziała - zlikwiduj kwaśną glebę i stosuj nawozy przeciw chwastom. Dopiero w ostateczności sięgnij po sklepową chemię.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także