PoradyLajfhakiWeź z lodówki i wlej do kopca, a kret szybko ucieknie. Ten domowy środek zawsze działa

Weź z lodówki i wlej do kopca, a kret szybko ucieknie. Ten domowy środek zawsze działa

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Fot. Getty Images
Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Fot. Getty Images
06.05.2023 14:18

Kret w ogrodzie, choć nie atakuje roślin, potrafi narobić sporych szkód. Budując tunele, może uszkodzić ich korzenie. Do tego jego kopce szpecą trawnik. Podpowiadamy, jak pozbyć się kreta z ogrodu.

Kret to niewielki ssak, który żywi się głównie dżdżownicami. Słynie z tego, że żyje pod ziemią i kopie długie tunele zakończone charakterystycznymi kopcami. Choć nie jest szkodnikiem, robi w ogrodzie spore zamieszanie i bałagan. Wszystko przez to, że w czasie budowy tuneli może uszkodzić korzenie roślin, a przez to doprowadzić do ich obumarcia. Sporym problemem dla osób dumnych ze swojego idealnego trawnika, mogą być również kopce usypywane przez kreta i szpecące zieloną powierzchnię, której utrzymanie wymagało wiele trudu.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu zgodnie z prawem?

Ponieważ krety znajdują się pod częściową ochroną, nie można ich zabijać. Za uśmiercenie tego zwierzęcia grozi nawet 5 tysięcy złotych grzywny! Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że ssaki te są aktywne głównie w nocy oraz w godzinach porannych, a do tego bardzo szybko się przemieszczają. To wszystko sprawia, że trudno stwierdzić, gdzie znajdują się w danym momencie i w którym miejscu mogą wybudować kolejny tunel. Aby ułatwić sobie zadanie i mieć pewność, że wszystko odbędzie się zgodnie z przepisami, możesz wezwać na pomoc specjalistę. Jeśli nie chcesz korzystać z tej opcji, masz do wyboru kilka bezpiecznych, domowych sposobów na odstraszenie kreta.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Fot. Getty Images
Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Fot. Getty Images

Jak pozbyć się kreta z ogrodu wykorzystując rośliny?

Krety mają bardzo wrażliwy węch, w związku z czym elementem, który zadziała na nie odstraszająco, mogą być niektóre zapachy. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się kreta z ogrodu, możesz zasadzić tam rośliny, których woń sprawi, że ten niewielki ssak będzie trzymał się z daleka (najlepiej umieścić je w różnych częściach ogrodu). Należą do nich:

  • tymianek,
  • bazylia,
  • mięta,
  • rozmaryn,
  • czosnek,
  • cebula,
  • aksamitki,
  • wrotycz.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu za pomocą maślanki?

W odstraszeniu kreta z ogrodu może pomóc również nabiał. Wymieszaj maślankę z serwatką w proporcji 1:3 i wlej do kopców. Możesz również użyć kefiru. To bardzo skuteczny sposób, który również bazuje na wykorzystaniu drażniącego dla kretów zapachu. Są bardzo czystymi zwierzętami, więc kiedy wyczują maślankę lub kefir, którymi mogłyby zabrudzić futerko, będą trzymały się z daleka.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Fot. Getty Images
Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Fot. Getty Images

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także