Włóż wiosną gałązkę tego krzewu do otworu po nornicach, a znikną raz na zawsze z ogrodu
Są mniejsze od myszy, ale mogą narobić sporych szkód. Nornice to szkodniki, które są w stanie zniszczyć nie tylko kwiaty, ale również krzewy i drzewa. Jest prosty, domowy sposób na nornice, aby pozbyć się ich z ogrodu. Możesz wykorzystać m.in. gałązkę popularnego iglaka.
21.04.2023 09:28
Nornice to niewielkie ssaki należące do rodziny chomikowatych. Są małe, ale sieją spustoszenie w ogrodach niszcząc rośliny, podgryzając korzenie i cebulki kwiatów, wyjadając owoce, a nawet obgryzając korę z przydomowych drzew. Każdy ogrodnik powinien znać sposób na nornice, by ratować swoje uprawy przed tymi szkodnikami.
Czym nornice różnią się od myszy?
Nornica przypomina nieco mysz. Ma duże, czarne oczy i ostre zęby Jest jednak sporo mniejsza. Jej długość wraz z ogonem to maksymalnie 15 cm (sam tułów to ok. 10 cm). Dwa gryzonie różni też kolor. Nornica jest rudo-brązowa, a mysz szaro-brązowa. Inne są miejsca, w których możemy spotkać przedstawicieli obu gatunków. Nornice najczęściej chowają się w ziemi, podczas gdy myszy chętnie wchodzą do domu. Nornice wyróżnia również długi, dwukolorowy ogon, który jest pokryty łuskami.
Jak poznać, że w ogrodzie grasuje nornica?
Najłatwiejszym sposobem na zdiagnozowanie obecności nornic jest sprawdzenie podłoża w ogrodzie. Te niewielkie gryzonie drążą tunele o średnicy ok. 5 cm. Często zdarza się, że występuje ich kilka obok siebie. Od tuneli kretów (z których jednak zdarza się nornicom korzystać) różni je to, że nie są zakończone kopcami - to zwykłe otwory w ziemi. Kiedy takie zauważysz, powinieneś zacząć działać. Te ssaki wieczorami oraz w nocy podgryzają korzenie roślin, przez co doprowadzają ich szybkiego więdnięcia.
Tuja jako sposób na nornice
Kiedy zlokalizujesz tunel nornicy w swoim ogrodzie, możesz go po prostu zatkać. Nie masz jednak gwarancji, że gryzoń nie wydrąży obok nowego wylotu. W związku z tym lepiej sprawdzi się sposób odstraszający nornice i zniechęcający je do pojawiania się w okolicy. Jak w przypadku wielu szkodników, by pozbyć się nornic, można wykorzystać zapach, którego nie lubią. Drażniącą dla nich woń wydzielają tuje. Jeśli masz w swoim ogrodzie takie iglaki, możesz odciąć jedną z gałązek i włożyć ją do wylotu tunelu wydrążonego przez gryzonia. Wydzielany z gałązek tujon powinien skutecznie go wypłoszyć.
Jakie są inne sposoby walki z nornicami?
Nornice nie lubią również innych zapachów. Na tej samej zasadzie co gałązkę tui możesz wykorzystać: ząbki czosnku, wysuszone pędy bzu, liście orzecha włoskiego. Dobrym sposobem na nornice jest również wbicie w ziemię pali, które będą stanowiły dobre punkty obserwacyjne dla drapieżnych ptaków. Te szkodniki nie pojawią się w naszym ogrodzie również wtedy, gdy będą bawiły się w nim zwierzęta domowe. Jeśli masz psa lub kota, najprawdopodobniej będzie to skuteczna ochrona przed tymi gryzoniami.