PoradyWłóż wiosną gałązkę tego krzewu do otworu po nornicach, a znikną raz na zawsze z ogrodu

Włóż wiosną gałązkę tego krzewu do otworu po nornicach, a znikną raz na zawsze z ogrodu

Sposób na nornice fot. getty images
Sposób na nornice fot. getty images

21.04.2023 09:28

Są mniejsze od myszy, ale mogą narobić sporych szkód. Nornice to szkodniki, które są w stanie zniszczyć nie tylko kwiaty, ale również krzewy i drzewa. Jest prosty, domowy sposób na nornice, aby pozbyć się ich z ogrodu. Możesz wykorzystać m.in. gałązkę popularnego iglaka.

Nornice to niewielkie ssaki należące do rodziny chomikowatych. Są małe, ale sieją spustoszenie w ogrodach niszcząc rośliny, podgryzając korzenie i cebulki kwiatów, wyjadając owoce, a nawet obgryzając korę z przydomowych drzew. Każdy ogrodnik powinien znać sposób na nornice, by ratować swoje uprawy przed tymi szkodnikami.

Czym nornice różnią się od myszy?

Nornica przypomina nieco mysz. Ma duże, czarne oczy i ostre zęby Jest jednak sporo mniejsza. Jej długość wraz z ogonem to maksymalnie 15 cm (sam tułów to ok. 10 cm). Dwa gryzonie różni też kolor. Nornica jest rudo-brązowa, a mysz szaro-brązowa. Inne są miejsca, w których możemy spotkać przedstawicieli obu gatunków. Nornice najczęściej chowają się w ziemi, podczas gdy myszy chętnie wchodzą do domu. Nornice wyróżnia również długi, dwukolorowy ogon, który jest pokryty łuskami.

Każdy ogrodnik powinien znać sposób na nornice. Fot. Getty Images
Każdy ogrodnik powinien znać sposób na nornice. Fot. Getty Images

Jak poznać, że w ogrodzie grasuje nornica?

Najłatwiejszym sposobem na zdiagnozowanie obecności nornic jest sprawdzenie podłoża w ogrodzie. Te niewielkie gryzonie drążą tunele o średnicy ok. 5 cm. Często zdarza się, że występuje ich kilka obok siebie. Od tuneli kretów (z których jednak zdarza się nornicom korzystać) różni je to, że nie są zakończone kopcami - to zwykłe otwory w ziemi. Kiedy takie zauważysz, powinieneś zacząć działać. Te ssaki wieczorami oraz w nocy podgryzają korzenie roślin, przez co doprowadzają ich szybkiego więdnięcia.

Jeśli widzisz takie tunele w ogrodzie, wypróbuj nasz sposób na nornice. Fot. Getty Images
Jeśli widzisz takie tunele w ogrodzie, wypróbuj nasz sposób na nornice. Fot. Getty Images

Tuja jako sposób na nornice

Kiedy zlokalizujesz tunel nornicy w swoim ogrodzie, możesz go po prostu zatkać. Nie masz jednak gwarancji, że gryzoń nie wydrąży obok nowego wylotu. W związku z tym lepiej sprawdzi się sposób odstraszający nornice i zniechęcający je do pojawiania się w okolicy. Jak w przypadku wielu szkodników, by pozbyć się nornic, można wykorzystać zapach, którego nie lubią. Drażniącą dla nich woń wydzielają tuje. Jeśli masz w swoim ogrodzie takie iglaki, możesz odciąć jedną z gałązek i włożyć ją do wylotu tunelu wydrążonego przez gryzonia. Wydzielany z gałązek tujon powinien skutecznie go wypłoszyć.

Jakie są inne sposoby walki z nornicami?

Nornice nie lubią również innych zapachów. Na tej samej zasadzie co gałązkę tui możesz wykorzystać: ząbki czosnku, wysuszone pędy bzu, liście orzecha włoskiego. Dobrym sposobem na nornice jest również wbicie w ziemię pali, które będą stanowiły dobre punkty obserwacyjne dla drapieżnych ptaków. Te szkodniki nie pojawią się w naszym ogrodzie również wtedy, gdy będą bawiły się w nim zwierzęta domowe. Jeśli masz psa lub kota, najprawdopodobniej będzie to skuteczna ochrona przed tymi gryzoniami.

Coraz więcej psów spaceruje z żółtą wstążką. Jeśli takiego spotkasz, lepiej odejdź!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także