NewsyWidzisz jasne przebarwienia na majtkach? Wiemy skąd się biorą

Widzisz jasne przebarwienia na majtkach? Wiemy skąd się biorą

Majtki na suszarce
Majtki na suszarce
Źródło zdjęć: © Getty Images | MEbardt

10.11.2023 13:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zauważyłaś, że na twoich majtkach pojawiły się jasne, wręcz rdzawe przebarwienia? Nie martw się, nie jest to powód do niepokoju. Naukowiec publikujący na Tik Toku wyjaśnił, jaka jest przyczyna ich powstawania i czy ma to jakikolwiek związek ze zdrowiem intymnym.

Jasne odbarwienia pojawiające się na ciemnych majtkach to zjawisko, które dotyczy wielu kobiet. Nie wiadomo, skąd się one wzięły, co tylko wzmaga niepokój. Czy to kwestia nieodpowiedniej higieny? Może to pierwszy objaw infekcji intymnej?

Okazuje się, że powstają one z bardzo prostego, wręcz prozaicznego powodu, o czym przekonuje Konrad Skotnicki, naukowiec, doktor chemii, publikujący na Tik Toku jako @doktor_z_tiktoka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na twoich majtkach pojawiły się jasne przebarwienia? To nie powód do niepokoju

W jednej ze swoich ostatnich publikacji naukowiec poruszył temat, przebarwień pojawiających się na majtkach. Ten problem niepokoi wiele kobiet, które obawiają się, że może zwiastować to infekcję intymną lub inną, poważną chorobę. Okazuje się, że jest to oznaka... zdrowia.

Specjalista wyjaśnił, że wnętrze pochwy pokryte jest specjalną wydzieliną, zwaną także śluzem, która zapobiega rozwojowi bakterii i drożdżaków. "Ten śluz ma kwaśny odczyn, jego pH waha się w okolicach 4. Dla porównania pH śliny to około 6-7, a Coca Cola ma pH około 2,5" - tłumaczy.

To właśnie niskie pH śluzu przyczynia się do powstawania jasnych plam na bieliźnie. Kwas zawarty w śluzie wchodzi w reakcję chemiczną z tkaniną, sprawiając, że zaczyna się ona odbarwiać. Widać to szczególnie na ciemnych, szarych, granatowych czy czarnych majtkach.

Co oznaczają plamy na ciemnych majtkach?

Plamy na majtkach oznaczają, że śluz w pochwie ma prawidłowy odczyn, przez co skutecznie chroni resztę układu rozrodczego przed infekcją. Nagranie, które w przeciągu dwóch dni obejrzało 1,5 miliona użytkowników, uspokoiło wiele kobiet, które podziękowały Tiktokerowi za wyjaśnienie tego zjawiska. "Dziękuję za tak dokładne wyjaśnienie. W szkole również powinni takie tematy poruszyć", "dzięki za normalizowanie takich tematów! Bardzo przydatne dla osób posiadających pochwę" - czytamy wśród ponad 1300 komentarzy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także