PoradyLajfhakiWiemy kiedy papierosy znikną z Polski. Zapamiętaj tę datę

Wiemy kiedy papierosy znikną z Polski. Zapamiętaj tę datę

kiedy papierosy znikną z Polski, fot. Getty Images
kiedy papierosy znikną z Polski, fot. Getty Images
19.07.2023 16:53

Z pewnością próbował ich niemal każdy. Palenie jest bardzo złym nałogiem, który negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Sprawdź kiedy papierosy znikną z Polski.

Coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów. W najbliższym czasie zmiany czekają mieszkańców Holandii, Szwecji, Nowej Zelandii oraz Irlandii. Działania te opierają się na tzw. strategii endgame, która ma na celu pozbycie się tytoniu z przestrzeni publicznej. W kolejnych latach projekt planują wdrożyć: Dania, Kanada, Szkocja oraz Finlandia.

Kiedy papierosy znikną z Polski?

Według dostępnych danych kraje planują redukcję tytoniu o 5%, natomiast Polska ma być całkowicie wolnym państwem od papierosów do 2030 roku. W Holandii już od 1 lipca 2024 roku nie będzie można zakupić wyrobów tytoniowych w sklepach, pubach, ani innych publicznych miejscach. Nawet dyrektor generalny Philip Morris International - Jacek Olczak zaapelował o przyśpieszenie prac nad wprowadzeniem zakazu sprzedawania tytoniu. W swojej wypowiedzi powołał się na przykład Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Japonii, gdzie "alternatywy bez dymu" zmniejszyły wskaźniki palenia. Podkreślił również, że obecne działa rządów nie są szybkie oraz stanowcze.

Human hand holding cigarette.World no Tobacco day concept.
Human hand holding cigarette.World no Tobacco day concept.

Ile osób w Polsce pali?

Według szacunków liczba palaczy z roku na rok się zmniejsza. Do 2019 roku papierosy paliło aż 8 milionów osób, czyli 24% procent mężczyzn i 18% kobiet. Warto dodać, że rośnie także wskaźnik osób, które nigdy nie paliły, co jest dobrą wróżbą na przyszłość. Duży odsetek palących, bo prawie 70% chce rzucić nałóg. Obecne dane przedstawione przez Polską Akademię Nauk wskazują na to, że papierosy pali co trzeci Polak, czyli około 28,8%. W skład tej grupy wchodzi 30,8% mężczyzn oraz 27,1% kobiet. Warto dodać, że przekracza to średnią unijną, która wynosi 25%.

a closeup shot of a person puffing on a cigarette surrounded with smoke
a closeup shot of a person puffing on a cigarette surrounded with smoke

Jak szybko rzucić palenie?

Nawet najbardziej zagorzały palacz wie, że ten nałóg powoduje więcej szkody niż pożytku. Jednak oprócz silnej woli potrzeba do tego także odpowiedniej zmiany diety i wprowadzenia aktywności fizycznej. Wiele osób pali ze względu na podłoże stresowe, dlatego warto postawić na ziołowe herbatki np. melisowe, imbirowe lub dziurawcowi. Nie tylko zmniejszą uczucie głodu nikotynowego oraz zredukują stres, ale również pomogą wypracować zdrową rutynę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także