Podbieram kotu i rozkładam w piwnicy. Problem wilgoci rozwiązał się momentalnie
27.09.2023 18:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Gdy w piwnicy pojawia się wilgoć, musisz szybko działać! W przeciwnym razie może rozwinąć się tam pleśń, którą trudno będzie usunąć. Podpowiadamy, jak prostym, domowym sposobem osuszyć powietrze w piwnicy.
Wilgoć w piwnicy to częsty problem. Kiedy ją zauważysz (np. na ścianach pojawią się kropelki wody lub wyczujesz charakterystyczny zapach), nie powinieneś tracić ani chwili. Jeśli nie osuszysz powietrza, w pomieszczeniu może rozwinąć się pleśń, która ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie. Podpowiadamy, co pomaga na wilgoć w piwnicy. Prosty pochłaniacz zrobisz z 1 produktu.
Czym grozi wilgoć w piwnicy?
Przyczyny pojawiania się wilgoci w piwnicy mogą być różne. Niesprawna wentylacja, rzadkie wietrzenie, uszkodzona warstwa izolacji ścian zewnętrznych czy suszenie w piwnicy prania należą do najczęstszych. Bez względu na powód wystąpienia nadmiernej wilgoci, powinieneś się jej pozbyć. Jeśli tego nie zrobisz, w piwnicy pojawi się pleśń, a wraz z nią zapach stęchlizny. Wdychanie oparów z grzyba na ścianie czy suficie jest niebezpieczne dla zdrowia, a walka z wykwitem wymaga sporo czasu i wysiłku. W związku z tym lepiej wiedzieć, co pomaga na wilgoć w piwnicy i zapobiec jej, zanim pojawią się poważniejsze problemy.
Co stosować na wilgoć w piwnicy?
Jeżeli wilgoć wynika ze słabej izolacji lub awarii (np. rynny czy rury), musisz najpierw usunąć usterkę. To ważne, by zabieg usuwający wilgoć był w pełni skuteczny. Zbyt dużą ilość wody w powietrzu możesz zlikwidować w bardzo prosty sposób. Jeśli masz kota, użyj sylikonowego żwirku, którym wypełniasz jego kuwetę. Wsyp go do materiałowego woreczka lub starej skarpetki i zawiąż materiał, by granulki się nie rozsypały. Umieść tak zapakowany żwirek w piwnicy. To wszystko! Drobinki wchłoną nadmiar wilgoci i zapobiegną rozwojowi pleśni. Musisz jedynie pamiętać, by wymieniać żwirek co jakiś czas, by ten prosty pochłaniacz zachował pełnię swoich właściwości. Woreczki ze żwirkiem dla kotów możesz rozłożyć również w innych miejscach narażonych na nadmierna wilgoć, np. w spiżarni, pralni czy łazience. Dobrze sprawdzą się także w szafie, gdzie będą chronić odzież przed brzydkim zapachem.
Jak zapobiegać powstawaniu wilgoci?
Aby wilgoć nie pojawiała się w piwnicy, dbaj o izolację ścian zewnętrznych, w tym tę podziemną. Aby mury nie były zbytnio zalewane wodą, możesz usypać przy nich niewielkie zbocza z ziemi lub zastosować drenaż. Dobrym pomysłem jest też pomalowanie ścian wewnętrznych wodoodporną farbą. Regularnie sprawdzaj, czy rynny i studzienki ściekowe są drożne i prawidłowo odprowadzają wodę. Pamiętaj też o odpowiedniej wentylacji. Nie zamykaj kratek wentylacyjnych, by do pomieszczenia przez cały czas dochodziło świeże powietrze.