Wiosną, kiedy truskawki zaczynają kwitnąć, karmię je tylko tym nawozem

nawóz dla truskawek, fot. gettyimages
nawóz dla truskawek, fot. gettyimages

21.05.2023 10:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przygotuj ten nawóz dla truskawek i podlej nim swoje sadzonki. Będziesz bardzo zadowolony z ostatecznego efektu. Każdy Ci tego pozazdrości.

Wiele osób decyduje się założyć w swoim ogrodzie plantację truskawek. Te owoce można też uprawiać w donicach na balkonie. Akurat do tego celu idealnie nadają się odmiany pnące. Nie ważne, gdzie posadzisz swoje truskawki, ale każda ich odmiana potrzebuje nawożenia.

Jaki nawóz dla truskawek?

Kiedy sadzonki już zakwitną, to wówczas zacznij działać. W maju przystąp do nawożenia, aby zapewnić roślinom potężną dawkę substancji odżywczych, które wzmocnią ich korzenie, wspomogą ogólny rozwój, a także zapewnią ochronę przed szkodnikami. Dlatego w maju przeprowadź trzyetapowe nawożenie. Najpierw kup w aptece potrzebne składniki: nadmanganian potasu ma postać proszku, kwas borowy ,jod dostępny jest w postaci płynu.

nawóz dla truskawek, fot. gettyimages
nawóz dla truskawek, fot. gettyimages

Jak zrobić nawóz dla truskawek?

Do pół litra wody wsyp 5 gramów (jedną saszetkę) nadmanganianu potasu i dobrze wymieszaj. Przygotuj kolejny pojemnik z dziesięcioma litrami wody i wlej trochę rozpuszczonego nadmanganianu potasu. Mikstura powinna przybrać różowawą barwę (nie pastelową, ale też nie zbyt ciemną). Później w 50 ml gorącej wody rozpuść pół łyżeczki kwasu borowego. Wlej go do różowego roztworu, a na koniec dodaj 10 kropli jodu. Całą odżywkę dobrze wymieszaj i spryskaj nią sadzonki truskawek.

nawóz dla truskawek, fot. gettyimages
nawóz dla truskawek, fot. gettyimages

Oprysk z miodu i z drożdży na truskawki

Kolejnego dnia przygotuj litr wody z rozpuszczoną w nim jedną łyżeczką miodu. Takim roztworem także wykonaj oprysk. Dzięki temu do Twoich truskawek zwabione zostaną pszczoły, które zapylą kwiaty. Tym samym rośliny zawiążą więcej owoców. Ostatnim krokiem jest przygotowanie roztworu z drożdży. W 500 ml ciepłej wody rozpuść 10 gramów suchych drożdży i 30 gramów cukru. Całość pozostaw w ciepłym miejscu przez kilka godzin. Na koniec nawóz rozcieńcz dwudziestoma litrami  wody. Tak powstałą odżywkę podlej swoje truskawki tydzień po zastosowaniu miodowego oprysku.

Jak uprawiać truskawki na balkonie?

Truskawki na balkonie posadź w pojemnikach bądź donicach. Na samo dno wysyp ok. 5-10 cm żwirku lub keramzytu. Następnie dodaj warstwę substratu torfowego (torf odkwaszony). W tak przygotowanym podłożu zrób otwory (w odległości 15 cm od siebie). Do każdego włóż jedną lub dwie sadzonki truskawek. Zwróć uwagę na to, aby korzenie się nie zawinęły.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także