DomŁazienkaWlej do spłuczki i zostaw na 20 minut. Rozpuści brud i kamień w zbiorniku

Wlej do spłuczki i zostaw na 20 minut. Rozpuści brud i kamień w zbiorniku

domowy sposób na wyczyszczenie spłuczki fot. getty images
domowy sposób na wyczyszczenie spłuczki fot. getty images
31.03.2023 12:08, aktualizacja: 31.03.2023 15:52

Pleśń i kamień często pojawiają się w naszych łazienkach. Można ich skutecznie uniknąć, choćby sprzątając regularnie toaletę. U wielu osób zdarzyć się może, że nigdy nie zaglądały do zbiornika spłuczki. Zastała tam woda powoduje zbieranie się kamienia i różnego rodzaju brudu. Jeśli nigdy tego jeszcze nie robiłeś, poznaj domowy sposób na wyczyszczenie spłuczki.

Osad z brudu i kamień w zbiorniku na wodę to częsty problem, który ma wpływ na czystość muszli klozetowej. Kamień w spłuczce po pewnym czasie zaczyna brudzić nam cały sedes.  Zdradzamy więc prosty trik, aby się go pozbyć.

Od czego zacząć czyszczenie spłuczki toaletowej

Utrzymanie czystości toalety to podstawa. Tyczy się to nie tylko zewnętrznej i wewnętrznej części muszli, ale też i spłuczki. O niej najczęściej zapominamy. W jej środku zbiera się kamień i namnażają bakterie. Te, jak wiadomo, zagrażają naszemu zdrowiu. Jeśli zaniedbamy jej czyszczenie w dłuższym okresie, nagromadzi się w niej również pleśń. Tak zaniedbany zbiornik w efekcie cały zaczyna być oblepiony brudem i szlamem. Dlatego jego czyszczenie powinno odbywać się wyłącznie w gumowych rękawiczkach. Od czego zacząć czyszczenie zbiornika na wodę? Przede wszystkim od zdjęcia górnej pokrywy i odkręcenia przycisku spustowego.

jak spłuczka do wc pomaga w oszczędzaniu fot. freepik
jak spłuczka do wc pomaga w oszczędzaniu fot. freepik

Czyszczenie spłuczki w toalecie

Kolejny etap to zakręcenie dopływu wody i spuszczenie części zawartości spłuczki. W takiej sytuacji poziom wody powinien wynosić nie więcej jak ok. 1/3 wysokości pojemnika. Zabezpieczy to pływak i inne plastikowe elementy ze środka przed zniszczeniem. Jest to ważne, ponieważ następną czynnością, którą należy wykonać, jest dolanie gorącej mieszanki. Do zagotowanej wody dodaj szklankę kwasku cytrynowego lub białego octu. I tę miksturę dolej do wody we wnętrzu zbiornika. Uwaga - nie polewaj gorącą wodą ceramiki, bo może pęknąć! Zostaw tak zbiornik spłuczki na 3 godziny, jeśli jest możliwość, lub na całą noc; kwasek, czy ocet wtedy skuteczniej zadziała. Po upływie tego czasu wystarczy, że spuścimy wodę z rozpuszczonym brudem. Na koniec możesz wyszorować wewnętrzne ścianki zbiornika i odkręcić zawór doprowadzający wodę, aby uzupełnić nią spłuczkę.

Inne domowe sposoby na wyczyszczenie spłuczki

Jeśli chcesz wyczyścić spłuczkę toaletową w inny domowy sposób bez użycia gorącej wody, możesz wypróbować następujące triki. Są one skuteczne przy mniejszej ilości kamienia:

  1. Ocet: wlej pół szklanki octu do spłuczki i pozostaw na 20-30 minut. Następnie wyszoruj wnętrze spłuczki i spłucz wodą.
  2. Soda oczyszczona: wsyp pół szklanki sody oczyszczonej do spłuczki i odczekaj 30 minut. Potem wyczyść ją i opłucz.
  3. Sok z cytryny: wlej sok z jednej cytryny do spłuczki i pozostaw na około godzinę. Później umyj wnętrze zbiornika i spłucz wodą.
  4. Boraks: rozpuść pół szklanki boraksu w ciepłej wodzie i wlej do spłuczki. Pozostaw na około godzinę. Wyczyść i opłucz wnętrze zbiornika na wodę.

Do czyszczenia spłuczki dobrze sprawdzi się też Coca-Cola, która ma działania żrące. Jej skład pomoże zwalczyć kamień.

czyszczenie spłuczki z kamienia fot. genialne.pl
czyszczenie spłuczki z kamienia fot. genialne.pl

Przed wizytą gości wrzucam kulę do WC. Wykonanie jej kosztuje grosze, a cała łazienka pachnie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także