×
Wirtualna Polska

Wlej do spłuczki. To skuteczny sposób na jej czyszczenie z kamienia i osadu

Nie wiesz, jak odkamienić lub wyczyścić spłuczkę w toalecie? Pokażemy Ci 3 najlepsze domowe sposoby na czyszczenie spłuczki z kamienia. Zawsze warto regularnie to robić, aby działała sprawnie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Domowe sposoby na czyszczenie spłuczki z kamienia i osadu

Jeśli chodzi o czyszczenie toalety, spłuczka często jest pomijana. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie poświęca się zbyt wiele uwagi kamieniowi w spłuczce toalety, w przeciwieństwie do utrzymywania w czystości muszli i jej zewnętrznej części. A to błąd, bo przez to może ona nie działać sprawnie i np. się zacinać. Oto jak możesz wyczyścić ten element toalety.

#1 Ocet i pumeks

Ocet z reguły bardzo skutecznie rozluźni wszelki kamień. Po prostu wlej trzy kubki do spłuczki w toalecie na godzinę lub na noc, w zależności od ilości czasu, jaki masz. Jednak jeśli masz wrażliwy nos, to zapach może cię zniechęcić do tej metody. Ewentualnie możesz w takim przypadku wybrać ocet destylowany, ponieważ jego zapach jest o wiele mniej ostry. I generalnie podczas gdy brązowy ocet jest odpowiedni dla czyszczenia, bezpieczniejszą opcją jest wypróbowanie białego octu. Biały ocet nie zostawia żadnych paskudnych plam za sobą, podczas gdy usuwa kamień w kilka sekund.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli natomiast oprócz kamienia spłuczka jest jeszcze brudna od jakiegoś osadu , to najpierw obniż wodę wewnątrz muszli klozetowej, abyś mógł łatwo położyć papier kuchenny nasączony octem wszędzie tam, gdzie są widoczne plamy. Jeżeli po kilku godzinach lub nocy to nie zadziała, spróbuj użyć pumeksu, aby usunąć resztki. Ale uważaj, szorowanie ścian spłuczki lub jej elementów zbyt mocno może spowodować uszkodzenie ich.

Czyszczenie spłuczki z kamienia
Czyszczenie spłuczki z kamienia, fot. freepik

#2 Cola

Coca-Cola jest napojem, który ogólnie jest bardzo przydatny do czyszczenia toalety. Ze względu na swój łagodny kwasowy charakter jest niedrogą i nietoksyczną substancją idealną do usuwania kamienia z różnych powierzchni, w tym także zbiornika spłuczki. Odmierz kilka szklanek coli i wlej ją bezpośrednio do zbiornika. Jeśli zrobisz to poprawnie, większość coli połączy się z wodą, podczas gdy jej cienka powłoka osiądzie na osadzie wapiennym „przeżerając” go. Teraz jedynie musisz dać coli trochę „posiedzieć” w zbiorniku i powinna sama „zrobić robotę”.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#3 Cytryny lub kwasek cytrynowy

Aby usunąć kamień przy użyciu tej metody wszystko czego potrzebujesz to kilka cytryn lub odrobina kwasku cytrynowego. Wlej około 3 filiżanki roztworu kwasu cytrynowego lub adekwatną ilość soku z cytryn do zbiornika i po prostu pozostaw go w tym stanie przez noc. Rano wyczyść szmatką pozostałości do czysta. Jeśli będą zbyt oporne, spróbuj użyć pumeksu. Uwaga: ta metoda sprawdza się dobrze przy lekkich i średnich zabrudzeniach.

Naturalny zamiennik „kreta”. Jedna łyżka wystarczy by odetkać zatkany zlew i pozbyć się smrodu

Przed wizytą gości wrzucam kulę do WC. Wykonanie jej kosztuje grosze, a cała łazienka pachnie

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować