PoradyLajfhakiWlej do wody, a pomnik zabłyśnie. Jak lustro będzie odbijał płomienie zniczy

Wlej do wody, a pomnik zabłyśnie. Jak lustro będzie odbijał płomienie zniczy

czym czyścić pomnik, fot. Getty Images
czym czyścić pomnik, fot. Getty Images

26.10.2023 09:59, aktual.: 26.10.2023 16:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To ostatni dzwonek, by wybrać się na cmentarz i uporządkować nagrobki przed świętami. Jeśli zastanawiasz się, czym czyścić pomnik, to mamy dla ciebie coś specjalnego. Ta mieszanka wydobywa naturalne lśnienie z kamienia i stanowi barierę dla pyłków oraz brudu. Koniecznie wypróbuj ją przed pierwszym listopada.

Większość z nas czyści nagrobki przed świętami. Rutynowe sprzątanie to jeden z obowiązkowych kroków, jeśli chcemy, by grób był jak najdłużej w dobrej kondycji. Jeśli wahasz się, jakiego płynu najlepiej użyć, koniecznie wypróbuj mieszankę tych dwóch substancji. Dzięki nim pozbędziesz się zanieczyszczeń i stworzysz warstwę ochronną na pomniku.

Czym czyścić pomnik? Nie używaj ostrych narzędzi

Zaschnięty wosk na płycie aż prosi się o zdrapanie jakimś nożykiem. Niestety, takie działanie może zniszczyć gładką płytę nagrobka. Porysowany kamień zacznie rzucać się w oczy, a ty będziesz sobie przypominać o swojej głupocie za każdym razem, gdy odwiedzisz grób. Ostre narzędzia, druciane szczotki czy pilnik nie powinny dotykać płyty nagrobka. Najlepiej korzystać z miękkich ścierek lub zmywaków kuchennych z bardziej chropowatą strukturą. Pakując rzeczy na cmentarz, nie zapomnij o gumowych rękawicach, sekatorze i wiaderku. Możliwe, że będziesz coś przycinać, a rwanie chwastów gołymi dłońmi nie jest najlepszym pomysłem.

Czym czyścić pomnik na cmentarzu? fot. Freepik
Czym czyścić pomnik na cmentarzu? fot. Freepik

Mycie nagrobka domową mieszanką. Pomnik pokryje się blaskiem

Do mycia pomników z granitu i marmuru najlepiej wykorzystać mieszankę wody z płynem do naczyń. Jeśli masz problem z mocniejszymi zabrudzeniami, możesz dolać odrobinę octu, lecz nie przesadzaj z jego ilością, bo może odbarwić granit. Wymieszaj wodę z mydlinami i polej pomnik po całej powierzchni. Następnie zacznij pocierać i zmywać wszelkie zanieczyszczenia. Pamiętaj o bokach, na których często znajdują się ślady koszonej trawy. Plamy z wosku podważaj drewnianymi przedmiotami lub spróbuj robić to paznokciem. Jeśli nie dają za wygraną, zwilż szmatkę octem i pocieraj przez kilka sekund. Daj substancji zadziałać, a następnie zmyj całość wilgotną gąbką. Tak wypielęgnowany grób powinien być błyszczący, bez zacieków i osadu. Koniecznie wypróbuj te metody, kiedy będziesz dokonywać porządków. Pomnik zacznie błyszczeć jak nigdy wcześniej.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także