PoradyLajfhakiWlej do wody i spryskaj półki, a kurz prędko na nich nie osiądzie

Wlej do wody i spryskaj półki, a kurz prędko na nich nie osiądzie

Jak pozbyć się kurzu na dłużej? Fot. Genialne.pl
Jak pozbyć się kurzu na dłużej? Fot. Genialne.pl
26.04.2023 16:21

Na naszych meblach i bibelotach w domu często pojawia się kurz, który osiadając, oblepia je grubą warstwą. Warto wiedzieć, jak pozbyć się kurzu na dłużej, wykorzystując skuteczne i domowe środki do sprzątania.

Kurz jest mieszanką cząsteczek, w których skład wchodzą włosy, pyłki grzybów, martwy naskórek i roztocza. Powstaje w wyniku wykonywania najprostszych codziennych czynności w domu np. korzystania z ręczników oraz pościeli czy użytkowania tapicerowanych foteli i kanap. Zwierzęta domowe również "pomagają" w powstawaniu cząsteczek kurzu, ponieważ ich sierść zbiera się na podłodze i meblach. Warto dodać, że wiele pyłków dostaje się do naszego domu przez otwarte drzwi oraz okna.

Jak pozbyć się kurzu na dłużej?

Na początek musisz wiedzieć, że nie można pozbyć się go na stałe, ale za to spróbuj ograniczyć powstawanie kurzu do minimum. W tym celu warto zawiesić grube i gęste firanki na oknach, które zatrzymają dostawanie się pyłków do naszego domu. Jednak wtedy należy je prać przynajmniej raz na miesiąc, aby nie szarzały od brudu. Poza tym warto sprzątać dom regularnie, czyli przecierać miejsca, gdzie gromadzi się kurz m.in. półki, meble, blaty i parapety. Pamiętaj też o odkurzaniu i myciu podłóg, co dodatkowo zminimalizuje pojawienie się kurzu. Sprzątanie zaczynaj też z góry do dołu, czyli od lamp i szafek przez komody aż po podłogi. Wszystkie książki i bibeloty zamknij w przeszklonych witrynkach, co również ograniczy problem z kurzem w domu.

Woman opening dust filter out of vacuum cleaner at home on floor. Container full of dirt and cat's hair. Housekeeping
Woman opening dust filter out of vacuum cleaner at home on floor. Container full of dirt and cat's hair. Housekeeping

Domowe sposoby na pozbycie się kurzu

Dostępnym w twojej łazience oraz skutecznym środkiem na kurz będzie płyn do płukania, który dodatkowo pozostawi przyjemny zapach i jest środkiem antystatycznym. Do przygotowania preparatu odpychającego kurz potrzebujemy wody i płynu do płukania. Zmieszaj je w proporcji 1:1 (1 litr wody na 1 nakrętkę płynu). Następnie przelej mieszankę do butelki z atomizerem i spryskuj zakurzoną powierzchnię, przecierając ją szmatką. W efekcie kurz będzie osiadał o wiele wolniej niż zazwyczaj, a pomieszczenie wypełni się pięknym zapachem.

sposób na kurz, fot. Freepik
sposób na kurz, fot. Freepik

Zainwestuj w urządzenie zjadające kurz

Jeśli w twoim domu kurz pojawia się bardzo często i jest trudny w usunięciu, to zastanów się nad kupnem pochłaniacza kurzu, który wyeliminuje ten problem.

10 mało znanych trików, które ułatwiają sprzątanie!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także