Wlej jedną z tych dwóch mieszanek do kopców. Szybko wypłoszysz kreta

Jak wypłoszyć krety z ogrodu? fot. freepik
Jak wypłoszyć krety z ogrodu? fot. freepik

08.03.2023 09:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przekonaj się, jak wypłoszyć krety z ogrodu za pomocą humanitarnych metod. To wcale nie jest trudne i nie musisz stosować do tego celu drastycznych środków.

Krety nie są duże (ważą maksymalnie 120 gramów), ale spędzają sen z powiek chyba wszystkim ogrodnikom. W końcu każdego dnia są w stanie wytyczyć ok. 15 metrów nowych podziemnych korytarzy. Ziemię, która im przeszkadza, krety wypychają na powierzchnię. W ten sposób powstają charakterystyczne kopczyki. One utrudniają koszenie trawy i powodują gnicie roślin zasypanych przez ziemię. Co więcej, krety zjadają pożyteczne dżdżownice oraz uszkadzają i niszczą korzenie roślin.

jak wypłoszyć krety z ogrodu, fot. Freepik
jak wypłoszyć krety z ogrodu, fot. Freepik

Jak domowym sposobem pozbyć się kretów z ogrodu?

Krety nie lubią zapachu octu. Dlatego zrób specjalny roztwór. Wymieszaj ocet spirytusowy z wodą w proporcji 1:1. Następnie taką miksturę wlej do krecich nor. Nie martw się o zwierzęta. Mieszanka im nie zaszkodzi, a jedynie wypłoszy. Dobre rezultaty osiągniesz także, łącząc maślankę i serwatkę (proporcja 1:3). Taki specyfik również wlej w otwory zrobione przez krety.

Jak wypłoszyć krety z ogrodu za pomocą roślin?

Krety nie tolerują woni niektórych roślin. Dlatego na grządkach posadź aksamitki, miętę, bazylię, żywotnik, wilczomlecz czy czarny bez. W korytarzach warto też umieścić roztarte ząbki czosnku, resztki ryb, kulki na mole, spleśniałą skórkę cytryny czy szmatkę nasączoną naftą lub olejem napędowym. Warto też uprawiać por i cebulę. Ogród naszpikowany takimi niespodziankami krety będą omijały z daleka.

jak wypłoszyć krety z ogrodu, fot. Unsplash
jak wypłoszyć krety z ogrodu, fot. Unsplash

Jak zabezpieczyć trawę przed kretami?

W sklepie ogrodniczym kup specjalną siatkę przeciw kretom. Rozłóż ją na gruncie i przysyp ok. 10 cm warstwą ziemi, na której śmiało można posiać trawnik. Siatka nie przeszkadza roślinom we wzroście, ale za to uniemożliwia kretom tworzenia kopców.

Czy krety są pod ochroną?

Krety są pod ochroną gatunkową częściową, co oznacza, że nie podlegają ochronie na obszarze ogrodów, działek, obiektów sportowych, szkółek leśnych czy trawiastych lotnisk. W związku z tym krety można płoszyć lub przenosić, ale absolutnie nie należy ich zabijać, gdyż za taki czyn grozi areszt lub grzywna do 5 tys. PLN.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także