PoradyLajfhakiWlej pół szklanki do pustej pralki i uruchom program. Odświeża i czyści ją od wewnątrz

Wlej pół szklanki do pustej pralki i uruchom program. Odświeża i czyści ją od wewnątrz

Jak wyczyścić pralkę fot. freepik
Jak wyczyścić pralkę fot. freepik
05.06.2023 17:13

Pralka jest niezbędnym w codziennym funkcjonowaniu sprzętem, który pomaga w utrzymaniu czystości. Dlatego ważne jest zachowanie jej w dobrej kondycji, aby służyła jak najdłużej. Wystarczy wiedzieć, jak wyczyścić pralkę.

Bardzo często po wyjęciu prania, nie pachnie ono świeżością, tylko stęchlizną, to poważny sygnał, że pralka wymaga czyszczenia. Nieprzyjemny zapach powodują najczęściej pleśń i grzyby, które zadomowiły się we wnętrzu pralki. Dodatkowo w jej kołnierzu gromadzi się m.in. sierść, piasek oraz resztki jedzenia.

Jak wyczyścić pralkę?

Do skutecznego umycia i dezynfekcji wnętrza pralki sprawdzi się płyn do płukania jamy ustnej. Wystarczy wlać około pół szklanki płynu do bębna pralki, a następnie uruchomić ją "na pusto", wybierając temperaturę minimum 40 stopni Celsjusza. Podczas takiego prania czyszczącego całe wnętrze pralki zostanie dogłębnie wyczyszczone z brudu i zgromadzonej pleśni. Nie należy zapominać o regularnym myciu gumy, czyli kołnierza, ponieważ tam gromadzi się najwięcej brudu. Równie ważnym miejscem jest dozownik na płyn i proszek do prania, bo tam najczęściej zalegają resztki detergentu, które wystarczy przetrzeć szmatką. Można też otworzyć filtr pralki i wyczyścić go.

Obraz

Pozostałe sposoby na mycie pralki

  • Soda oczyszczona to popularny i skuteczny preparat, który sprawdzi się nie tylko w kuchni. Wystarczy wsypać do bębna pralki 1/2 szklanki sody oczyszczonej, a następnie uruchomić program jak zwykle. Soda ma właściwości silnie czyszczące i dezynfekujące, przez co skutecznie umyje wnętrze pralki.
  • Kwasek cytrynowy stosuje się tak samo, jak sodę, ale używa się zdecydowanie mniej preparatu, bo tylko 1/3 szklanki.
  • Ocet pozbędzie się z pralki kamienia, dlatego warto wlać około 2 l roztworu do bębna i wybrać odpowiedni program. Można też dosypać do niego odrobinę kwasku cytrynowego, przez co preparat zyska na mocy.
pralka skacze przy wirowaniu, fot. getty images
pralka skacze przy wirowaniu, fot. getty images

Czyszczenie pralki domestosem

Domestos to znakomity środek, który dobrze radzi sobie z nagromadzonym w pralce kamieniem oraz sprawdzi się do dezynfekcji. Wystarczy wlać jedną nakrętkę preparatu do bębna, a potem wrzucić kilka ścierek i uruchomić pralkę. Po zakończeniu mycia należy zostawić otwarte drzwi od pralki, aby dobrze wysuszyć bęben, a potem znowu uruchomić pralkę "na pusto". Sprawi to, że specyficzny zapach domestosu zniknie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także