PoradyWłóż gałązki tej rośliny do tuneli zrobionych przez nornice. Już więcej nie pojawią się w ogrodzie!

Włóż gałązki tej rośliny do tuneli zrobionych przez nornice. Już więcej nie pojawią się w ogrodzie!

jak przegonić nornicę z ogrodu fot. Getty images
jak przegonić nornicę z ogrodu fot. Getty images
04.04.2023 08:08

Poznaj skuteczny patent na nornice i spraw, że te stworzenia przestaną nawiedzać Twój ogród. Ten sposób jest w pełni naturalny.

Najbardziej prawdopodobne jest, że w swoim ogrodzie spotkasz nornicę rudą. Ten gryzoń ma szarą sierść, ale z rudawymi akcentami. Natomiast jego ogon pokrywają drobne łuski. Chociaż nornice nie są duże (ich długość ciała wynosi ok. 10 cm), to w ogrodzie potrafią wyrządzić sporo szkód. Przede wszystkim drążą pod ziemią korytarze, a także przekopują tunele. One zjadają nasiona owoców i warzyw, podgryzają system korzeniowy roślin,  posilają się zielonymi częściami roślin, a także  obgryzają korę drzew. Co zrobić, aby na stałe wyprowadziły się z ogródka?

Rośliny odstraszające

Nornice nie lubią niektórych roślin. Ich zapach działa na te gryzonie drażniącą. W tym wypadku sięgnij po tuje. Większość osób ma je w swoim ogrodzie. Zerwij kilka gałązek z zielonego krzaczka i po prostu włóż je do nory, w której zadomowiły się nornice. Szybko zobaczysz, że zwierzęta porzucą swoje domostwa.

patent na nornice, fot. gettyimages
patent na nornice, fot. gettyimages

Nornice nie tolerują także aromatu: wilczomlecza, nostrzyka, rącznika pospolitego, gorczycy, mięty, czarnej porzeczki czy cesarskiej korony. Każdą z tych roślin możesz umieścić w ich norach. Dobre rezultaty osiągniesz także, stosując ząbki czosnku czy cynamon.

Niszcz tunele

Kontroluj czy w ogrodzie nie pojawiły się nowe nory i tunele. Warto zalewać je wodą i zatykać roślinami, których zapach drażni nornice. Możesz także w sklepie ogrodniczym kupić karbid i wsypać go do nor zamieszkiwanych przez gryzonie. Pod wpływem wilgoci z granulek karbidu zaczyna uwalniać się gaz o niezwykle intensywnym zapachu. On wypełnia podziemne nory i oczywiście przegania nornice.

patent na nornice, fot. gettyimages
patent na nornice, fot. gettyimages

Zabezpiecz rośliny

Przysmakiem nornic są rośliny cebulowe, a także miękka kora, która znajduje się na pniach młodych drzewek. W związku z tym krokusy, lilie czy hiacynty sadź w koszyczkach lub osłonkach wykonanych z ocynkowanego drutu (szybko nie zardzewieją). Te zrobione z plastiku, nornice są w stanie skutecznie przegryźć. Natomiast pnie drzewek otocz siatką, słomą bądź specjalną osłonką sadowniczą.

Coraz więcej psów spaceruje z żółtą wstążką. Jeśli takiego spotkasz, lepiej odejdź!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także