PoradyLajfhakiWłóż po gałązce tej rośliny do dziur nornic w ogrodzie. Szybko się wyniosą

Włóż po gałązce tej rośliny do dziur nornic w ogrodzie. Szybko się wyniosą

sposób na nornice fot. freepik
sposób na nornice fot. freepik
16.06.2023 18:14

Nornice, chociaż wydają się urocze, są szkodnikami, które żerują w naszym ogrodzie. Nie są to dobrzy lokatorzy, dlatego, jeśli chcemy zabezpieczyć przed nimi rośliny i uprawy, lepiej się ich pozbyć. Poznaj nasz sposób na nornice, które je odstraszy, ale nie skrzywdzi. Zrobisz go bez silnej chemii.

Nornice to małe gryzonie ogrodowe. Niestety uwielbiają one siać spustoszenie w naszych owocach i warzywach. Jest to dość frustrujące, kiedy nasza praca idzie na marne. Dlatego mamy na to naturalne rozwiązanie.

Nornice w ogrodzie, co robić?

Te małe zwierzątka często są szkodliwymi lokatorami ogrodów. Chociaż są małe i niepozorne, potrafią nieźle nabroić, a nasz ogród po ich wizycie będzie wyglądał jak po Armagedonie. Nornice drążą korytarze pod ziemią i przekopują tunele. Jednak to nie wszystko. Uwielbiają też zjadać nasiona owoców i warzyw, co więcej zdarza im się też podgryzać system korzeniowy roślin czy korę drzew. Są zatem bardzo żarłoczne i uprzykrzają życie ogrodnikom. Co zrobić, aby na stałe wyprowadziły się z ogródka? Mamy na to domowy patent, który będzie bezpieczny dla roślin, a odstraszy szkodniki bez utraty ich życia.

Każdy ogrodnik powinien znać sposób na nornice. Fot. Getty Images
Każdy ogrodnik powinien znać sposób na nornice. Fot. Getty Images

Wypróbuj te patenty!

Posłuchaj naszych wskazówek, a na dobre pozbędziesz się nornic z ogrodu. Nie narazisz też na szkody środowiska, ponieważ patenty te nie wykorzystują chemii. Oto co warto, abyś zrobił:

  • Utrudnij nornicom dostęp do roślin

Nornice kochają podgryzać rośliny cebulowe i drzewka owocowe, dlatego trzeba je przed nimi ochronić. Aby to zrobić, zastosuj specjalne osłonki sadownicze z tworzywa sztucznego. Możesz też obłożyć pieńki słomą. Dla roślin wykorzystaj koszyczki i osłonki z ocynkowanego drutu stalowego. Stosując takie zabezpieczenie, nornice nie przedostaną się do korzeni i cebuli. Możesz też między uprawami rozłożyć siatkę z PCV, utrudni to nornicom drążenie tuneli i kopanie w ziemi.

  • Niszcz korytarze budowane przez nornice

Jeśli w swoim ogrodzie zauważysz tunele nornic, najlepiej będzie, jeśli je zalejesz wodą lub zatkasz. Możesz też przekopać ziemię w ogrodzie. Do tunelu wsyp też jedną z przypraw: chili lub cynamon, to również odstraszy te szkodniki. Rośliną odstraszającą dla nornic będzie tuja - wystarczy, że jej gałązkę włożysz do nory, a zwierzak sam ucieknie w siną dal.

  • Posadź rośliny odstraszające gryzonie

Nornice nie lubią: czosnku, mięty, czarnej porzeczki, wilczomlecza, nostrzyka, gorczycy, czy rącznika pospolitego. Dlatego warto posadzić te rośliny, jeśli chcemy odstraszyć te gryzonie z ogrodu.

  • Użyj odstraszaczy dźwiękowych

Do tego sposobu użyj wkopanej pod kątem butelki, wiatr, który będzie dostawał się do jej wnętrza, skutecznie odstraszy gryzonie. Można też zastosować aluminiową puszkę, którą umieść na metalowym drucie. Ona również, dzięki podmuchom wiatru stanie się skutecznym dźwiękowym odstraszaczem. 

jak wypłoszyć nornice z ogrodu, fot. Freepik
jak wypłoszyć nornice z ogrodu, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także