PoradyLajfhakiWłóż wełnę metalową pod rośliny, a będą bujnie i długo kwitły

Włóż wełnę metalową pod rośliny, a będą bujnie i długo kwitły

włóż wełnę metalową do roślin fot. getty images / Loucos das Plantas youtube
włóż wełnę metalową do roślin fot. getty images / Loucos das Plantas youtube
24.05.2023 14:02

Każdy, kto ma w domu rośliny, wie, jak ciężko jest utrzymać je w dobrej kondycji tak, aby kwitły jak najdłużej. Często pomimo stosowania się do ich wymagań w hodowli oraz regularnego nawożenia nie otrzymujemy zadowalających efektów. Jednak istnieje skuteczny sposób, dzięki któremu rośliny zakwitną bujnie. Dlatego włóż wełnę metalową do roślin i zobacz, co się stanie.

Metoda ta wydawać się może dziwna, jednak zanim ją odrzucisz, to spróbuj. Wełna metalowa zawiera w sobie żelazo, które jest niezbędnym minerałem stymulującym prawidłowy rozwój rośliny. Zastosowanie tego sposobu sprawi, że zaczną one kwitnąć i rosnąć niezależnie od gatunku.

Jak przygotować nawóz z wełny stalowej?

Do przygotowania tej skutecznej mieszanki potrzeba wody i wełny stalowej oraz pojemnika lub słoika. Można też wykorzystać używaną już wcześniej wełnę stalową. Do pojemnika włóż wełnę, a następnie zalej 1 litrem wody i zostaw na kilka godzin, aby wełna stalowa mogła uwolnić potrzebne naszym kwiatom minerały. Po tym czasie woda powinna zmienić barwę na lekko brunatną. Dopiero wtedy nawóz jest gotowy do użycia, a stosuje się go tylko raz na miesiąc. Warto również niewielką ilość wełny wsadzić do ziemi w doniczce, jednak musi być to naprawdę kilkumilimetrowy kawałek, ponieważ jego działanie jest mocne.

Obraz

Jakie rośliny potrzebują żelazo?

Żelazo jest niezbędne do rozwoju i wzrostu wielu roślin doniczkowych, ale i do tych w ogrodzie. Zasilić nawozem z żelazem możesz bukszpan, hortensje, tuje, trzmieliny, róże, wrzosy, wiciokrzewy i azalie.

Pozostałe sposoby nawożenia roślin

Skutecznym składnikiem wspomagającym wzrost roślin jest musztarda, którą możemy znaleźć w kuchni. Posiada ona w sobie gorczycę, która usuwa z gleby fosforany oraz zawiera azot. Warto dodać, że musztardą skutecznie pozbywa się m.in. ślimaków niszczących uprawy. Dlatego połącz ze sobą wodę z kilkoma łyżkami musztardy francuskiej i pozostaw na 10 dni. Mikstura zawiera w sobie przede wszystkim żelazo, które zadziała tak samo, jak to pochodzące z wełny stalowej. Drugim produktem spożywczym o dużej zawartości witamin i minerałów są płatki owsiane. Podane roślinom wzmocnią je, przyśpieszą rozwój korzeni oraz poprawią żyzność gleby. Przygotowanie nawozu z płatków owsianych jest tak samo proste, jak z musztardy, wystarczy zalać je wodą najlepiej odstaną, która nie jest chlorowana i poczekać około 2 godzin.

Nawóz dla róży z drożdży doskonale ją odżywi. Fot. Getty Images
Nawóz dla róży z drożdży doskonale ją odżywi. Fot. Getty Images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także