PoradyLajfhakiWłóż za kołnierz pralki. Szybko rozpuści brud i zlikwiduje pleśń

Włóż za kołnierz pralki. Szybko rozpuści brud i zlikwiduje pleśń

jak usunąć pleśń w pralce fot. freepik
jak usunąć pleśń w pralce fot. freepik
25.07.2023 12:40

Pralka jest urządzeniem w naszym domu, o której czystości często zapominamy. Pewnie dlatego, że skoro pozbywa się brudu z ubrań, to również i z samej siebie. Dowiedz się więc, jak czyścić i jak usunąć pleśń w pralce.

Niestety czyszczenie i pielęgnacja pralki nie jest łatwa. Często od nadmiaru wilgoci zdarza się, że pojawia się w niej pleśń. Uszczelka pralki to siedlisko bakterii i grzybów, które często tam bytują. Jest to bardzo istotny element naszej pralki, zwany inaczej fartuchem lub kołnierzem. Uszczelka jest także często wykonana z gumy, co dodatkowo pomaga szybko rozmnożyć się pleśni.

Dlaczego warto czyścić kołnierz pralki?

Zdarza się, że od dłuższego czasu lub od zakupu zaniedbaliśmy gumę w naszej pralce. Musimy zdać sobie sprawę, jak ważna i kluczowa dla naszego zdrowia, ubrań oraz trwałości pralki jest jej regularna higiena, oraz mycie. Guma kołnierza izoluje wodę, zbiera bród oraz zapobiega wyciekaniu wody. Warto wiedzieć, że osiadająca na kołnierzu pleśń, może podczas prania przedostać się do naszych rzeczy i mimo wysokiej temperatury osiąść na ubraniach.

Obraz

Jak usunąć pleśń w pralce?

Do tej metody przyda się rolka papieru kuchennego oraz wybielacz. Nie zapomnij też o założeniu rękawiczek ochronnych na swoje dłonie. Teraz nalej wybielacz na fragment ręcznika papierowego i włóż do uszczelki w pralce. Najlepiej będzie, jeśli cały fartuch wyłożysz takimi ręcznikami zmoczonymi wybielaczem. Na koniec poczekaj kilka godzin, aż wybielacz zacznie działać, po czym wyjmij papier i pozwól gumie wyschnąć. Wybielacz jest skutecznym i tanim środkiem, który znakomicie wyczyści uszczelkę oraz zdezynfekuje jej powierzchnię.

Obraz

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu pralki

Warto, do mycia wnętrza pralki wykorzystać domowy i tani specyfik, czyli kwasek cytrynowy. Wystarczy, że umieścisz w bębnie od 7 do 8 łyżek kwasku, a następnie uruchomisz pralkę na "pusto". Możesz też użyć octu, który również świetnie sprawdzi się do czyszczenia oraz usunie brud i pleśń, jak również zdezynfekuje bęben pralki. Najlepiej wlać go do szuflady pralki zamiast proszku lub namoczyć nim bawełnianą ściereczkę i włożyć ją do bębna przed praniem. Potem wystarczy włączyć pranie bez wsadu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także