PoradyLajfhakiWprawieni ogrodnicy rozsypują to w ogrodzie we wrześniu

Wprawieni ogrodnicy rozsypują to w ogrodzie we wrześniu

jak odstraszyć ślimaki fot. genialne.pl
jak odstraszyć ślimaki fot. genialne.pl

14.09.2023 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ślimaki są popularnymi szkodnikami ogrodów. Chociaż małe i niepozorne, pozostawiają po sobie wiele szkód, na co lepiej im nie pozwolić, aby nie stracić swoich upraw. Oto sposób na to, jak odstraszyć ślimaki od roślin.

Nie musisz stosować żadnych chemicznych trutek na ślimaki. Postaw na domowe i naturalne rozwiązania. Produkt odstraszający te szkodniki - masz w swojej kuchni. Poznaj wskazówkę, jak go użyć.

Jak odstraszyć ślimaki?

Ślimaki uwielbiają liście roślin. Inwazję tych szkodników rozpoznasz też po tym, że również na łodygach i cebulach są wygryzione dziury. Zauważyć można też śluzowate, srebrzyste ślady o nitkowatym kształcie. Żerują one na wszystkich rodzajach roślin, choć mają kilka swoich ulubionych. Ślimaki lubią wilgoć, dlatego atakują szczególnie wieczorem i w nocy. Za dnia raczej ich nie przyuważysz podczas gryzienia roślin. W ogrodzie spotkasz dwa typy ślimaków: skorupowe, czyli posiadające skorupkę oraz nagie, u których muszla jedynie w niewielkim zakresie występuje w płaszczu grzbietowym lub nie ma jej wcale. Nie lubią one nadmiernego słońca, dlatego chowają się w ziemi, pod deskami lub kamieniami. Można zapobiegać ich atakom, osuszając teren i używając pułapek na ślimaki. Poniżej przedstawiamy ci skuteczną sztuczkę, którą stosował nasz dziadek, dzięki czemu nigdy nie miał problemu z inwazjami tych szkodników na swojej działce.

A closeup shot of a large slug crawling around on the ground
A closeup shot of a large slug crawling around on the ground

Płatki owsiane na ślimaki

Mamy dla ciebie prosty i naturalny trik, dzięki któremu pozbędziesz się tych szkodników bez wyrządzania im krzywdy. Oto jak to zrobić:

  • weź niewielką miskę,
  • wsyp do niej mała ilość płatków owsianych,
  • zalej je wodą,
  • zostaw do namoczenia na 10 minut,
  • odcedź,
  • weź niewielki talerzyk,
  • połóż na nim trochę płatków,
  • umieść go przy roślinach z inwazją ślimaków.

Uwaga! Płatki owsiane możesz też rozsypać na glebie. Przyciągną one ślimaki, dzięki czemu będziesz mógł się ich humanitarnie pozbyć z ogrodu. Stosując płatki owsiane zapomnisz o ich żerowaniu w twoim ogrodzie. Zadziałają na nie niemalże od razu, a ty będziesz mógł być spokojny o swoje rośliny. Ten sposób  kosztuje niewiele, więc nie nadwyręży twojego portfela.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także