Odkładam ze śniadania i wysypuję w ogródku. Ślimaki przestały podjadać moje plony

Odkładam ze śniadania i wysypuję w ogródku. Ślimaki przestały podjadać moje plony

jak się pozbyć ślimaków z ogrodu, fot. Getty Images
jak się pozbyć ślimaków z ogrodu, fot. Getty Images
01.09.2023 13:31

Plaga ślimaków nawiedza twoją posesję, a ty nie wiesz, jak się ich pozbyć ze swojego ogrodu? Te szkodniki potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie, gdy zaczynają zjadać wszystko, co akurat wybije się z ziemi. Sprawdź jak je odstraszyć domowymi sposobami.

Każdy ogrodnik powinien znać ten sposób na przegonienie ślimaków. Nie potrzeba mocnej chemii czy pułapek, wystarczy dobrze wszystkim znany owoc. Jeśli rozrzucisz go w ogrodzie, ślimaki nie będą chętne, by go odwiedzać, a ty będziesz mieć spokój ze szkodnikami.

Jakie ogrody są najczęściej odwiedzane przez ślimaki?

Te niesforne mięczaki uwielbiają ogrody z warzywami lub ziołami. Kapusta i sałata to ich ulubiony pokarm, więc możesz być pewien, że bez odpowiedniego zabezpieczenia w mig rzucą się na plony. Wiele upraw, nawet te najmniejsze są dla nich wyczuwalne z dużej odległości. Kiedy zaczynają przybywać hordami, nie wiesz, jak masz poradzić sobie z taką dużą liczbą małych szkodników. W takiej sytuacji wystarczy jeden popularny owoc, a problem powinien odejść w niepamięć. Naturalny odstraszacz będzie o tyle lepszy, że nie uszkodzi roślin ani ziemi, która często po pryskaniu staje się jałowa i nic nie chce na niej rosnąć.

Obraz

Jak się pozbyć ślimaków z ogrodu? Wystarczy popularny owoc

Aby odstraszyć ślimaki, musisz użyć pewnego cytrusa, lecz nie będzie to cytryna. Dzisiejszym bohaterem jest grejpfrut, a dokładnie jego aromatyczna skórka. Szkodniki nie lubią jego zapachu, dlatego warto użyć go jako broni. Pierwszym krokiem będzie rozejrzenie się po ogrodzie, by sprawdzić, gdzie gromadzi się najwięcej ślimaków. Możemy podpowiedzieć, że są to z pewnością przestrzenie, gdzie znajdziemy jadalne rośliny, warzywa czy owoce. Skórkę z cytrusa należy pokroić i rozsypać w strategicznych miejscach. Poza grejpfrutem jest jeszcze jeden skuteczny kuchenny odpad, który odstrasza nieprzyjaciół — mowa o fusach po kawie. Intensywny zapach przeszkadza mięczakom, więc nie będą eksplorować ziemi, która jest nimi posypana. Nim następnym razem wyrzucisz fusy, pomyśl o tym, że można je wykorzystać do walki ze ślimakami.

Jak się pozbyć ślimaków z ogrodu? fot. Freepik
Jak się pozbyć ślimaków z ogrodu? fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także