NewsyW Szwecji wrony są zatrudniane do sprzątania ulic. Mają zbierać niedopałki i otrzymywać za to jedzenie

W Szwecji wrony są zatrudniane do sprzątania ulic. Mają zbierać niedopałki i otrzymywać za to jedzenie

W Szwecji wrony są zatrudniane do sprzątania ulic. Mają zbierać niedopałki i otrzymywać za to jedzenie
05.06.2022 18:09, aktualizacja: 05.06.2022 18:26

W Szwecji rusza nietypowy program pilotażowy. W tym kraju rekrutuje się ptaki, aby sprzątały przestrzeń miejską.

Wrony sprzątają ulice

Tymczasem w szwedzkim mieście Södertälje (nieopodal Sztokholmu) rusza niezwykły program pilotażowy. Firma Corvid Cleaning wymyśliła, że nauczy wrony zbierać niedopałki papierosów. Jak się okazuje na ulice w Szwecji każdego roku wyrzucanych jest ponad miliard niedopałków. To aż 62% wszystkich śmieci, a samo Södertälje na sprzątanie ulic wydaje ok. 20 mln SEK rocznie.

pinterest
pinterest

Inteligentne ptaki

Jak wynika z obserwacji, wrony to niezwykle inteligentne ptaki. Potrafią opłakiwać odejście innych osobników oraz dzielić się wiedzą z przedstawicielami swojego gatunku. Dodatkowo okazało się, że ich sposób rozumowania można porównać do umysłu dzieci w wieku 7-10 lat. Dlatego to właśnie te ptaki zostały zrekrutowane do nowatorskiego projektu.

pinterest
pinterest

Jedzenie za niedopałki

Sam pomysł jest prosty. Wrony mają za zadanie zbierać niedopałki i wrzucać je do specjalnie zaprojektowanej maszyny. W nagrodę otrzymują jedzenie. Urządzenie odróżnia kamienie czy liście od niedopałków i ptaki dostają smakołyki jedynie w przypadku dostarczenia śmieci.

Dobrowolny udział

Christian Gunther-Hanssen (pomysłodawca całego przedsięwzięcia) podkreśla, że wrony biorą udział w całym eksperymencie całkowicie dobrowolnie. Ma nadzieję, że ptaki będą uczyć się od siebie i z czasem będą dostarczały jeszcze więcej niedopałków. W przyszłości pragnie do programu włączyć także sroki i kawki.

pinterest
pinterest

Ptaki kontra ludzie

Obecnie zachowanie ptaków jest monitorowane i sprawdzane jest to, czy wrony nie zaczną zjadać niedopałków. Jeśli projekt odniesie sukces, to będzie to duży przełom. Z drugiej strony to trochę smutne, że umiemy nauczyć ptaki zbierać śmieci, a sami wyrzucamy niedopałki na ulicę.

pinterest
pinterest

Jak się okazuje ptaki mogą bardzo przysłużyć się miastom i poprawić komfort życia mieszkańców. Znana jest już historia stok, które zostały nauczone zbierania kapsli od butelek. Wrzucały je do specjalnego urządzenia, a w zamian otrzymywały ziarno. Przeczytasz o tym TUTAJ

Co myślisz o pomyśle zbierania śmieci przez ptaki?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także