PoradyLajfhakiWrzuć do dziurawej butelki i zostaw w ogrodzie. Wyłapiesz wszystkie drutowce

Wrzuć do dziurawej butelki i zostaw w ogrodzie. Wyłapiesz wszystkie drutowce

domowe sposoby na drutowce fot. freepik
domowe sposoby na drutowce fot. freepik

18.08.2023 17:26

Larwy te to niepozorne szkodniki ogrodowe. Mimo niewielkiego rozmiaru potrafią zostawić po sobie spore szkody. Poznaj nasze domowe sposoby na drutowce i ciesz się pięknym ogrodem bez negatywnego udziału tych robali.

Pielęgnacja ogrodu to nie tylko regularne podlewanie i nawożenie. To również prewencyjne działania przeciw szkodnikom. Podpowiadamy, co robić, aby pozbyć się drutowców.

Czym są drutowce?

Nasz ogród narażony jest na ataki przeróżnych szkodników. Mowa tu, nie tylko o ślimakach, przędziorkach, mszycach czy mrówkach, ale również drutowcach. Te robaki to nic innego, jak larwy chrząszcza, które potrafią zrobić niemałe szkody w ogrodzie. Pomimo iż ich dorosłe osobniki nie są szkodliwe, tak w postaci niedojrzałej już tak. Żywią się one przede wszystkim roślinami uprawnymi, dlatego, jeśli nie chcesz stracić swoich upraw, niezbędne są działania prewencyjne. Larwy te  są aktywne do połowy lata, w tym okresie szczególnie musisz bacznie obserwować swoje rośliny. Później, kiedy dorosną do postaci chrząszcza, przestają być szkodnikami w ogrodzie, ale do tego czasu, mogą mocno zniszczyć rośliny. Na szczęście jest domowy sposób, który pozwala się ich pozbyć. I nie tylko nie zajmie ci wiele czasu, ale też nie wydasz na nie dużych pieniędzy.

Closeup bird worm, Food for animals, insect
Closeup bird worm, Food for animals, insect

Domowe sposoby na drutowce

Do walki z tymi szkodnikami polecamy spulchnianie ziemi. To prosty sposób, dzięki któremu pozbędziemy się też chwastów, a te są przysmakami dla drutowców. Jeśli nie będzie w ogrodzie zielska, automatycznie nie będzie też drutowców. Poza tą metodą polecamy też zastosować przynętę w postaci marchewki lub ziemniaków. Wystarczy, że zakopiesz je na głębokość około 10 cm, a potem będziesz sprawdzać co kilka dni. Przyciągną one w ten sposób sporo osobników drutowców, dzięki czemu pozbędziesz się ich w szybki sposób. Możesz też zastosować specjalne pułapki. Jak je wykonać? Weź plastikową butelkę oraz ziarna pszenicy lub jęczmienia. Zrób w niej otwory, przez które drutowce będą wchodzić do jej środka. Wcześniej zamocz też ziarna na około 12 h w wodzie, a następnie wsyp je do butelki. Pułapkę zostaw w okolicy upraw, w których najczęściej bywają te szkodniki. Uprawiaj też rośliny, które naturalnie są wrogami dla drutowców, są to: rozmaryn, czosnek, lawendę czy oregano.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także