PoradyLajfhakiWrzuć do pustej pralki i włącz program. Wyczyści ją bez Twojej pomocy

Wrzuć do pustej pralki i włącz program. Wyczyści ją bez Twojej pomocy

dlaczego pralka brudzi ubrania fot. genialne.pl
dlaczego pralka brudzi ubrania fot. genialne.pl
26.06.2023 19:13

Kolejny raz pralka zabrudziła twoje ubrania? Łapiesz się za głowę i irytujesz, że uległy zniszczeniu? Dowiedz się, dlaczego pralka brudzi ubrania i zacznij temu zapobiegać. Zaoszczędzisz nie tylko nerwy, ale i pieniądze na kupnie nowych. Twoje ulubione koszulki już się nie zabrudzą.

Jeśli zauważasz, że twoja pralka  brudzi ubrania, są tego dwa powody: albo używasz za dużo detergentów, albo w jej wnętrzu jest nieusunięty osad. Co robić, aby nie dochodziło do takiej sytuacji? Mamy 3 sprawdzone metody!

Dlaczego pralka brudzi ubrania?

Jest kilka powodów, dlaczego tak się dzieje. Powszechnym, o którym już wspomnieliśmy, jest używanie zbyt dużej ilości proszku. Jego nadmiar tworzy dość klejącą masę, która powoduje zabrudzenie ubrań. Najczęściej dzieje się tak, kiedy pierzemy w niskich temperaturach. Przeładowany bęben pralki to kolejny powód zabrudzenia odzieży. Dlatego szykując pranie, nie zapełniaj go w całości, bo pranie będzie nieskuteczne. Resztki, które pozostają w bębnie, również powodują powstanie osadu na ubraniach. Polecamy ci regularnie go sprawdzać i usuwać: włosy, przedmioty, a nawet powstały szlam we filtrze. Jeśli pralka brudzi smarem, oznacza to, że doszło do awarii - w takim wypadku warto wezwać fachowca.

Obraz

Co zrobić, kiedy pralka brudzi ubrania?

Kiedy ubrania zostały zabrudzone w pralce - nie wzywaj od razu fachowca. Chyba że widzisz awarię. Najpierw sprawdź powód, dlaczego tak się dzieje. Na problem brudnej odzieży po praniu mamy kilka sprawdzonych domowych sposobów. Oto i one:

  • nastaw pranie „na pusto”, a do dozownika na detergenty wsyp opakowanie sody oczyszczonej i dodaj też kwasku cytrynowego, pralkę włącz na 90 stopni,
  • przygotuj rzeczy, które możesz prać w wysokiej temperaturze i nastaw je na tryb gotowania, czyli na najwyższą temperaturę,
  • do pojemnika na proszek wlej 3 łyżki octu i nastaw pranie „na pusto” w wysokiej temperaturze.

Inne sposoby na czyste pranie

Zostaw też po każdym praniu otwarte drzwiczki pralki, aby nie rozwijać w jej środku pleśni i wilgoci. Niech wnętrze wyschnie. Dodawaj też tyle detergentów, ile trzeba - nie przelewaj płynu do płukania, ani nie przesypuj proszku do prania. Rób pranie "na pusto" z sodą i kwaskiem profilaktycznie raz w miesiącu, to pozwoli ci zapobiec powracającemu problemowi.

Jak szybko wysuszyć pranie, fot. getty images
Jak szybko wysuszyć pranie, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także