PoradyLajfhakiWstajesz w nocy, aby pójść do toalety? To może zwiastować problemy

Wstajesz w nocy, aby pójść do toalety? To może zwiastować problemy

ile razy należy sikać, fot. Getty Images
ile razy należy sikać, fot. Getty Images
26.06.2023 17:47

Normalną potrzebą każdego z nas jest oddawanie moczu. Dzięki temu pozbywamy się toksyn z organizmu. Sprawdź ile razy, należy sikać.

Naukowcy zbadali ile razy, należy każdego dnia iść do łazienki, a co jest oznaką, że organizm nie pracuje tak, jak powinien. Warto dodać, że skład moczu mówi o naszym stylu życia więcej, niż nam się wydaje. Laboranci, na jego podstawie, mogą ustalić kondycję narządów wewnętrznych, przez co diagnostyka konkretnych schorzeń jest łatwiejsza.

To ile razy należy sikać w nocy?

Potrzeba ta nie jest zależna od naszej woli. Dlatego często zdarza się, że nawet nocą musimy biec do toalety. Przez co, na drugi dzień nie wstajemy wypoczęci do czekających nas zadań. Jest to poważny sygnał, że zdrowie nie jest w najlepszym stanie. Nocne oddawanie moczu może być związane z cukrzycą, moczówką prostą, infekcją dróg moczowych, zaburzeniami pęcherza moczowego, a co gorsza chorobami układu sercowo-naczyniowego. Dlatego, jeśli w nocy sikasz więcej niż jeden raz, to udaj się do lekarza.

Woman using toilet in morning
Woman using toilet in morning

Jak prawidłowo oddawać mocz?

Organizm każdego pracuje na innym poziomie, dlatego, kiedy zaczynamy oddawać więcej moczu niż zazwyczaj, to powinniśmy to szybko odnotować. Zwykle powinno się sikać co 3 godziny do 9 razy na dobę. Jednak nie jest to surowo ustalona granica, ponieważ wszystko zależy od stylu życia oraz stanu zdrowia. Niektóre osoby sikają więcej w sytuacjach stresowych, co jest całkowicie normalną reakcją organizmu. Natomiast jeżeli przestajesz się denerwować, a wciąż cierpisz na wzmożone oddawanie moczu, to należy podjąć diagnostykę.

Woman holding hand near toilet bowl - health problem concept
Woman holding hand near toilet bowl - health problem concept

Pojemność pęcherza też ma znaczenie

Pojemność pęcherza jest istotna podczas częstotliwości oddawania moczu i wynosi między 350-650 ml. W celu sprawdzenia pojemności pęcherza należy wykonać USG jamy brzusznej, które rozwieje wiele wątpliwości. Częstym problemem jest zaleganie moczu w pęcherzu, co wpływa na niewłaściwe i zbyt częste sikanie. Dodatkowo może to prowadzić do rozwoju bakterii, które często wywołują zapalenia dolnych dróg moczowych. TWarto dodać, że nie należy także opróżniać pęcherza całkowicie. Prawidłowa ilość moczu, jaka musi w nim pozostać to 100 ml. Dlatego nie sikaj na zapas, nie przetrzymuj moczu oraz pij odpowiednią ilość wody.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także