PoradyDomowe trikiWsypałam do czajnika i zagotowałam. Żałuję, że nie próbowałam wcześniej

Wsypałam do czajnika i zagotowałam. Żałuję, że nie próbowałam wcześniej

Jak pozbyć się kamienia z czajnika?
Jak pozbyć się kamienia z czajnika?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Daisy Daisy
01.12.2023 15:37

Rano, do śniadania — herbata. Po przyjściu z pracy — herbata. Przed snem — herbata. W sezonie jesienno-zimowym czajnik działa niemal przez cały czas. Po czasie, na dnie urządzenia osadza się kamień. Jak się go pozbyć? Podpowiadamy.

Kamień w czajniku to całkowicie naturalne zjawisko. Wszystkiemu winna jest twarda woda. Po zagotowaniu wytrącają się z niej jony wapnia i magnezu, a następnie osadzają na dnie urządzenia i elementach grzewczych w postaci żółtego, kremowego osadu.

Osad wpływa nie tylko na smak przygotowywanego napoju, ale też na wydajność urządzenia. Kamień utrudnia szybkie zagotowanie się wody, przez co czajnik zużywa więcej prądu. Jak się go pozbyć? Poznaj prosty sposób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się kamienia z czajnika?

Jakość wody doprowadzanej do mieszkań pozostawia wiele do życzenia. Kamień osadza się nie tylko na czajniku, ale i na armaturze. To problem, którego nie można całkowicie wyeliminować. Pozostaje nam tylko regularne czyszczenie sprzętu. W sklepach znajdziesz wiele produktów, które rozprawią się z nieestetycznym osadem. Niestety, nie należą one do najtańszych, bowiem saszetka proszku do odkamieniania czajnika kosztuje ok. 5 złotych.

Mało kto wie, ale produkt, który poradzi sobie nawet z najgorszym kamieniem, można kupić za niecałe dwa złote. Tym produktem jest kwasek cytrynowy. Jak go użyć? Wystarczy, że do rozgrzanego czajnika wsypiesz opakowanie kwasku, a następnie, zalejesz go szklanką wody i ponownie zagotujesz.

Roztwór z kwasku usunie osad z całego urządzenia, włączając w to grzałkę. Po zagotowaniu wlej wodę z kwaskiem do odpływu. W ten sposób pozbędziesz się zanieczyszczeń i unikniesz zapchania rur. Kwasek cytrynowy można zastąpić octem, jednak to rozwiązanie ma jedną, dużą wadę — po podgrzaniu, charakterystyczny, octowy zapach będzie unosił się w całym domu.

Jak wyczyścić czajnik z zewnątrz?

Osad pojawił się też na zewnętrznej części czajnika? Wiemy, jak się go pozbyć. Odłącz czajnik od prądu. Choć urządzenie ma nieustanny kontakt z wodą, należy odłączyć go od prądu, aby zminimalizować ryzyko spięcia. Następnie, przygotuj kwasek cytrynowy i kilka wacików higienicznych nasączonych ciepłą wodą. Posyp waciki kwaskiem, a następnie, przyłóż je do zabrudzonych miejsc. Pozostaw je tak na 15 minut, a po tym czasie, przetrzyj urządzenie czystą, zwilżoną ścierką. Po zanieczyszczeniach nie powinno być już śladu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także