DomKuchnia i jadalniaWsypałam do odpływu. Zabulgotało, a woda spłynęła. Zlew już się nie zatyka

Wsypałam do odpływu. Zabulgotało, a woda spłynęła. Zlew już się nie zatyka

Udrożnij zlew domowym sposobem.
Udrożnij zlew domowym sposobem.
Źródło zdjęć: © Genialne | Genialne
31.10.2023 12:52

Zatkany odpływ to częsty problem, który można skutecznie rozwiązać przy użyciu ekologicznych i ekonomicznych metod. Gdy zauważysz, że woda nie spływa, a ze zlewu ulatnia się nieprzyjemny zapach, to działaj. Wypróbuj prosty trik, który pomoże ci uporać się z tym problemem.

Niezależnie od tego, czy to zlewozmywak w kuchni, czy umywalka w łazience, zatkany odpływ to prawdziwie uciążliwy kłopot. Kiedy tylko zauważymy, że woda spływa znacznie wolniej niż zazwyczaj, z rur wydobywa się nieprzyjemny zapach, a domiar złego słychać z nich charakterystyczne bulgotanie, to wiedz, że coś się dzieje. Sygnał ten informuje nas, że odpływ wymaga oczyszczenia. Do tego celu nie warto stosować chemicznych preparatów do udrażniania rur, ponieważ istnieją równie skuteczne, tanie i o wiele bezpieczniejsze rozwiązania.

Jak błyskawicznie odetkać zlew bez użycia sody?

Da się to zrobić w ekologiczny i domowy sposób. Wykorzystaj kwasek cytrynowy, który z pewnością znajduje się w każdej kuchni. To bardzo prosty i niedrogi trik, a przyniesie rewelacyjne efekty. Wystarczy wsypać 1 łyżkę kwasku cytrynowego do odpływu, a po upływie kilku minut zalać go obficie gorącą wodą. Na koniec pozostaje zatkać go korkiem. Mieszanka ta działa ekspresowo i nie zniszczy w żaden sposób rur. Jeśli zlew lub umywalka mają tendencję do częstego zatykania się, to warto stosować ten zabieg profilaktycznie, co najmniej raz w tygodniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do czego jeszcze przyda się kwasek cytrynowy?

Kwasek cytrynowy to także doskonały specyfik do usuwania kamienia w czajniku. Wystarczy wsypać opakowanie do wnętrza czajnika, zalać wodą i zagotować. Kamień zniknie w mgnieniu oka. Ten sposób nie tylko jest tańszy od sklepowych preparatów do usuwania narastającego kamienia, ale także zupełnie naturalny i bezpieczny dla naszego zdrowia. Na koniec pozostaje wylać zawartość, a potem dokładnie opłukać czajnik i można go ponownie używać. Warto dodać, że kwasek cytrynowy nie pozostawia zbyt silnego i nieprzyjemnego zapachu (jak ocet). Obydwa te domowe preparaty są niebywale skutecznymi środkami do usuwania kamienia.

Pozostałe sposoby na to, jak odetkać zatkany zlew

Innym domowym (ale równie dobrym) sposobem na rozwiązanie problemu zatkanych odpływów jest połączenie sody oczyszczonej z octem w proporcji 1:1. Wszystko, co musimy zrobić, to wsypać te składniki do odpływu, a następnie zalać je obficie gorącą lub wrzącą wodą.

Warto unikać zatkanego zlewu. Koniecznie pamiętaj więc o tym, aby nie wrzucać do niego resztek jedzenia lub fusów z herbaty czy kawy. Dla dobrej kondycji odpływu ważne jest również ograniczenie wylewania gorącego tłuszczu z patelni, ponieważ może on krzepnąć w rurach. W efekcie spowoduje ich zatkanie i narazi nas na koszty. Przestrzeganie tych prostych zasad z pewnością pomoże utrzymać odpływ w dobrej kondycji, dzięki czemu unikniemy problemów związanych z jego zatkaniem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także