Wsypuję na talerzyk i wstawiam pod łóżko. Unikam poważnych problemów
Jesienią i zimą rzadziej wietrzymy pomieszczenia, a w efekcie w domu pojawia się wilgoć. Jeśli nie będziesz jej zwalczać, w sypialni i innych pomieszczeniach może rozwinąć się pleśń. Na szczęście jest prosty sposób, by uniknąć tego czarnego scenariusza.
27.09.2023 13:01
Pleśń rozwija się, gdy ma do tego odpowiednie warunki. Ciepło i wilgoć bardzo jej sprzyjają, dlatego często czarne wykwity pojawiają się w domach w okresie jesienno-zimowym, gdy rzadziej otwieramy okna. Kiedy pleśń pojawi się w sypialni, zamiast ukojenia i nocnego relaksu znajdziemy tam jedynie problemy zdrowotne. Pozbycie się jej jest czasochłonne i kosztowne, dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać rozwojowi zarodników.
Jak działa pleśń na organizm człowieka?
Wdychanie duszącego zapachu stęchlizny, który towarzyszy wykwitom pleśni, może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Powoduje problemy z układem oddechowym, w tym duszności i katar, a także bóle głowy. To wszystko może doprowadzić do bezsenności, a w konsekwencji do przemęczenia, apatii itd. Długotrwały kontakt z pleśnią oznacza jeszcze większe kłopoty ze zdrowiem. Może doprowadzić bowiem do zwiększenia podatności na choroby, a nawet zakażeń. Lepiej więc nie dopuszczać, by pleśń pojawiła się w twojej sypialni.
Jaki jest sposób na pleśń w sypialni?
By w sypialni nie pojawiła się pleśń, wystarczy dbać o to, by w pomieszczeniu nie było zbyt dużo wilgoci. Najlepszą ochronę daje regularne wietrzenie pomieszczenia. Nawet jeśli nie unikasz otwierania okien, warto umieścić w sypialni pochłaniacz wilgoci. Nie musisz kupować specjalistycznego urządzenia, ponieważ wystarczy wykorzystać prosty, domowy patent. Jak pewnie wiesz, niektóre substancje mają zdolność pochłaniania wilgoci. Należy do nich sól kuchenna. Wystarczy wsypać ją na talerzyk, do miseczki lub otwartego słoika i ustawić w sypialni. Najlepiej umieść ten prosty pochłaniacz w trudno dostępnym, a więc również słabo wentylowanym miejscu, czyli pod łóżkiem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie rozwinie się tam pleśń.
Jak inaczej zapobiegać powstawaniu pleśni?
Zdolność wchłaniania wilgoci ma również ryż. Możesz wykorzystać go, by stworzyć pochłaniacz, który jednocześnie stanie się odświeżaczem powietrza. Wsyp trochę ziaren do bawełnianego woreczka lub niewielkiego słoika. Następnie skrop je kilkunastoma kroplami swojego ulubionego olejku eterycznego. Umieść pochłaniacz w sypialni. Kiedy zapach stanie się słabszy, potrząśnij woreczkiem lub naczyniem z ryżem. Dzięki temu woń olejku stanie się lepiej wyczuwalna.