PoradyWyciskanie torebek po herbacie może mieć fatalne skutki. Oto jak wpływa na zdrowie

Wyciskanie torebek po herbacie może mieć fatalne skutki. Oto jak wpływa na zdrowie

Wyciskanie torebek po herbacie dla wielu osób jest częścią rytuału związanego z parzeniem ulubionego napoju. Jeśli też się do nich zaliczasz, musisz jak najszybciej pozbyć się tego nawyku. Może mieć zgubny wpływ na zdrowie.

wyciskanie torebki po herbacie, fot. Genialne.pl
wyciskanie torebki po herbacie, fot. Genialne.pl

09.05.2023 | aktual.: 09.05.2023 10:42

Herbata wielu osobom towarzyszy przez cały dzień. Pijamy ją do śniadania, w czasie przerw w pracy, do obiadu, w czasie popołudniowego relaksu oraz do kolacji. Parzenie tego napoju dla wielu osób jest rytuałem, który zawsze należy wykonać w dokładnie ten sam sposób. Wiele osób uwzględnia w nim wyciśnięcie torebki, aż stanie się niemal całkowicie sucha. Niestety nie jest to najlepszy pomysł. Wyciekanie torebek po herbacie może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Czym skutkuje wyciskanie torebek po herbacie?

Osoby, które wyciskają torebki po herbacie, uważają, że ten zabieg zwiększa moc wywaru. Nie jest to prawda. Jedynym skutkiem wyciśnięcia torebki jest zwiększenie ilości garbinków, które sprawiają, że herbata staje się bardziej gorzka, a czasami nawet kwaskowa. Zmiana smaku nie jest jednak najgorsza. Napój z większą ilością garbinków znacznie mocniej barwi nasze zęby. Może również być niebezpieczny dla zdrowia i powodować bóle głowy oraz brzucha, zaburzenia pracy jelit, mdłości czy osłabienie.

Wyciskanie torebki po herbacie to bardzo zły pomysł. Fot. Getty Images
Wyciskanie torebki po herbacie to bardzo zły pomysł. Fot. Getty Images

Wyciskanie torebek po herbacie rękoma to jeszcze gorszy pomysł

Niektórzy do wyciśnięcia torebki po herbacie nie używają łyżeczki. Woreczek chwytają gołą dłonią, co może mieć jeszcze gorsze konsekwencje. Na rękach znajduje się wiele drobnoustrojów oraz bakterii. Kiedy wyciskasz torebkę po herbacie, wszystkie przenikają do napoju.

Wyciskanie torebki po herbacie rękoma może być bardzo szkodliwe. Fot. Getty Images
Wyciskanie torebki po herbacie rękoma może być bardzo szkodliwe. Fot. Getty Images

Jak poprawnie parzyć herbatę?

Wyciskanie torebek po herbacie nie jest jedynym błędem, który popełnia wielu miłośników tego napoju. Aby mieć pewność, że napar będzie odpowiednio przygotowany i zadziała zgodnie z oczekiwaniami, musisz pamiętać o kilku rzeczach.

  • Zalewaj herbatę wodą o odpowiedniej temperaturze. Herbaty czarne, ziołowe oraz owocowe należy zalewać wrzątkiem. W przypadku herbaty zielonej najlepsza temperatura to 80 stopni Celsjusza.
  • Parz herbatę przez odpowiedni czas. Po 2-3 minutach herbata będzie lekko aromatyczna i pobudzi centralny układ nerwowy, po 4-5 minutach będzie działać kojąco na jelita oraz żołądek. W przypadku herbat ziołowych optymalny czas parzenia to 8-10 minut.
  • Dłuższe parzenie herbaty nie zwiększa jej mocy. Moc zależy od tego, ile suszu wykorzystamy. Wydłużenie czasu parzenia wpływa jedynie na zwiększenie ilości garbinków (podobnie jak wyciskanie torebek!).
  • Unikaj stosowania podgrzewaczy oraz termosów. Większość gatunków herbaty traci w nich swój aromat (wyjątki to m.in. Assam i mieszanki fryzyjskie).

Jak zrobić sok z granatu