DomRośliny doniczkoweWyjmij z doniczki. Minie chwila, a storczyk zacznie uginać się od kwiatów

Wyjmij z doniczki. Minie chwila, a storczyk zacznie uginać się od kwiatów

Różowy storczyk
Różowy storczyk
Źródło zdjęć: © Getty Images | Joelux
09.11.2023 12:00

Storczyki to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych, które zdobią wiele parapetów. Jesienią przypada czas ich kwitnienia. Jeśli chcesz, żeby twój storczyk obrodził w kwiaty, skorzystaj z poniższego patentu.

Jesienią rozpoczyna się okres kwitnienia storczyków. To właśnie teraz na łodygach pojawiają się pierwsze pąki pięknych, mięsistych kwiatów. Zdarza się jednak, że ten proces wydłuża się, a pąki nie chcą się rozwinąć. Dlaczego tak się dzieje?

Najczęściej jest to kwestia nieodpowiedniej pielęgnacji, bowiem storczyki są wyjątkowo wymagające. Wyjaśniamy, jak zadbać o storczyki i co można zrobić, aby jeszcze tej jesieni łodygi obsypały się kwiatami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pielęgnować storczyka?

Jak już wspomnieliśmy, storczyki są wyjątkowo wymagające. Potrzebują całorocznej pielęgnacji i regularnego dokarmiania odżywkami. Podstawą jest jednak odpowiednio dobrana ziemia. Nie może być to gleba uniwersalna, bowiem jest ona zbyt ciężka i może uszkodzić delikatne korzenie rośliny. Najlepsza będzie taka, która składa się z włókna kokosowego, torfu i keramzytu. Kupisz ją w każdym sklepie ogrodniczym.

Drugą, równie ważną kwestią jest podlewanie. Miłośnicy storczyków radzą, aby nie nawadniać rośliny w tradycyjny sposób, a raz w tygodniu zapewnić jej tzw. kąpiel wodną. Wystarczy, że włożysz doniczkę do miski z wodą i pozostawisz ją tak na kwadrans. Dzięki temu dostarczysz korzeniom odpowiedniej ilości wody i zapobiegniesz przelaniu. Do wody można dodać łyżeczkę soku z cytryny, który delikatnie zakwasi podłoże (to pozytywnie odbije się na kondycji storczyka).

Wyjmij to z doniczki, a storczyk obsypie się kwiatami

Storczyk wymaga regularnego nawożenia, nawet w okresie wegetacji. Wiele z nas decyduje się na zakup kapsułek, które stopniowo uwalniają swoje właściwości odżywcze do ziemi. Jeśli stosujesz taki nawóz, wyjmij go już teraz. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko przenawożenia, które spowalnia proces kwitnienia. W niedługim czasie storczyk obsypie się kwiatami.

Jeśli twój storczyk zdobi parapet, w okresie grzewczym postaw go w innym miejscu. Storczyki źle znoszą suche powietrze. Postaw go nieopodal nawilżacza. Wybierz miejsce ze stałym dostępem do światła - choćby rozproszonego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także