PoradyLajfhakiWyjmij z kuchennej szafki i dodaj wodę. Ta mikstura zniszczy mech na kostce

Wyjmij z kuchennej szafki i dodaj wodę. Ta mikstura zniszczy mech na kostce

Jak usunąć mech z kostki fot. getty images
Jak usunąć mech z kostki fot. getty images
21.04.2023 10:37

Porządki ogrodowe trwają w najlepsze. Siew roślin, czy pielęgnacja trawnika, to tylko niektóre czynności, które trzeba zrobić. Istotne jest też zadbanie o kostkę brukową. Podpowiadamy, jak usunąć mech z kostki po zimie, aby znów wyglądała estetycznie.

Mech to utrapienie, które wiele osób dobrze zna. Potrafi pojawić się w każdej szczelinie kostki brukowej. Psuje to jej efekt ozdobny. Na szczęście odkryliśmy prosty i domowy patent na to, aby pozbyć się tego go na dobre!

Dlaczego mech pojawia się na kostce brukowej?

Powodem jego występowania w tym miejscu są zacienienie i wilgoć. Zawsze wyrasta tam, gdzie nie docierają promienie słoneczne przez większość dnia. Powodem jest też sposób czyszczenia samej kostki. Po umyciu ją wodą zostaje ona w jej szczelinach przed dłuższy czas. To sprzyja pojawianiu się mchu. Jeśli zauważysz na swojej kostce brukowej te wykwity - od razu zacznij działać - inaczej mech szybko się rozrośnie!

Jak usunąć mech z kostki, fot. Pixabay
Jak usunąć mech z kostki, fot. Pixabay

Jak usunąć mech z kostki?

Kiedy zauważysz mech na kostce brukowej, nie łap się od razu za głowę. Nie musisz sięgać też po drogą chemię, bo wystarczy domowy sposób. Po prostu zamiataj kostkę regularnie. To spowoduje, że mech nie ukorzeni się, a to zahamuje jego wzrost. Zamiatanie usunie też zanieczyszczenia z powierzchni kostki, a to utrzyma ją w czystości. Wykorzystaj do tego szczotkę do zamiatania kostki brukowej - domowa będzie miała za słabe włosie.

Jak usunąć mech z kostki, fot. Pixabay
Jak usunąć mech z kostki, fot. Pixabay

Jak jeszcze pozbyć się mchu?

Mech możesz też wyrywać ręcznie - używając do tego specjalnych narzędzi do wyrywania roślin. Wykorzystaj też palnik gazowy - on szybko usunie mech z kostki bez jej uszkadzania. Po jego użyciu chwast stanie się wysuszony i sam odpadnie. Na końcu po prostu zmieciesz go z podjazdu. To rozwiązanie proste, szybkie i wygodne. Jeśli jednak chcesz sięgnąć po inne domowe rozwiązania, zastosuj roztwór z wody i octu w proporcji 2:1 i opryskaj miejsca z mchem. Stosując regularnie, pozbędziesz się na zawsze niechcianego chwastu ze swojej kostki brukowej.

Darmowy i naturalny nawóz do roślin. Rośliny rosną jak szalone, a Ty płacisz za niego 0 zł! ?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także