PoradyWyłożyłam piekarnik reklamówkami. Bez szorowania pozbyłam się spalenizny

Wyłożyłam piekarnik reklamówkami. Bez szorowania pozbyłam się spalenizny

jak wyczyścić przypalony piekarnik fot. genialne.pl
jak wyczyścić przypalony piekarnik fot. genialne.pl
10.09.2023 13:02

Czyszczenie piekarnika nie musi wiązać się z długim szorowaniem zaschniętego tłuszczu i innych zabrudzeń. Wystarczy zastosować prosty trik, by umył się niemal bez twojego udziału! Podpowiadamy, jak najłatwiej wyczyścić przypalony piekarnik.

Mycie piekarnika bywa czasochłonne i męczące. Tymczasem wystarczy zastosować prosty trik z reklamówkami, by bez trudu pozbyć się nawet mocnych śladów spalenizny i starego tłuszczu. Prościej umyć piecyka już się nie da.

Dlaczego czyszczenie piekarnika jest tak ważne?

To, że piekarnik powinien być czysty, każdy z nas wie w zasadzie intuicyjnie. Już sam widok śladów spalenizny napawa nas obrzydzeniem i odbiera chęć do gotowania. Ale dbanie o czystość piecyka ma znaczenie również dla jakości tego, co w nim przyrządzasz. Spalenizna i zacieki z tłuszczu negatywnie wpływają na smak i zapach potraw oraz na ich właściwości odżywcze. Właśnie dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak wyczyścić przypalony piekarnik.

Jak wyczyścić przypalony piekarnik? Fot. Genialne.pl
Jak wyczyścić przypalony piekarnik? Fot. Genialne.pl

Czego potrzebujesz do wyczyszczenia piekarnika?

Wbrew pozorom do wyczyszczenia piekarnika nie jest potrzebna silna chemia. Właściwie to w ogóle nie powinno się jej używać w tym celu, ponieważ może być szkodliwa dla naszego zdrowia. Najlepszym wyborem będzie zwykły płyn do odtłuszczania piekarnika. Jeśli jesteś zwolennikiem domowych specyfików, możesz zastąpić go mieszanką 1 filiżanki sody oczyszczonej, 1 filiżanki octu i 1/2 filiżanki wody. Ta mieszanka doskonale sprawdza się przy czyszczeniu wielu powierzchni w domu, w tym przypalonego piekarnika. Aby nasz trik zadziałał, musisz przygotować również kilka plastikowych reklamówek lub folię spożywczą.

Jak wyczyścić przypalony piekarnik?

Jak wspomnieliśmy, nasz trik sprawi, że piekarnik wyczyści się praktycznie sam. Wszystko, co musisz zrobić, to nanieść na wszystkie jego ścianki oraz na ruszt środek czyszczący. Następnie przykryj całą powierzchnię folią. Jeśli używasz reklamówek, najlepiej jest je porozcinać, by zakrywały jak największą powierzchnię. Kołderka z folii zabezpieczy środek myjący przed wysychaniem, a dodatkowo wzmocni jego działanie. Zostaw piekarnik w tym stanie na przynajmniej 2 godziny, a najlepiej na całą noc. Następnie zdejmij okrycie i wytrzyj wnętrze piekarnika wilgotną ściereczką. Zobaczysz, że każde pociągnięcie szmatką kończy się zebraniem mnóstwa brudu i tłuszczu. Jeśli pozostały jakieś mocniejsze zabrudzenia, zmyj je ostrą stroną gąbki do naczyń. Na resztki tłuszczu na ruszcie pomoże natomiast druciak.

Podpowiadamy, jak wyczyścić przypalony piekarnik. Fot. YouTube @UradiSamaIdeje
Podpowiadamy, jak wyczyścić przypalony piekarnik. Fot. YouTube @UradiSamaIdeje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także