Wymieszaj 2 składniki z kuchni i nasmaruj pnie drzewek owocowych. Mrówki nie przejdą

ochrona drzewek owocowych przed mrówkami fot. getty images
ochrona drzewek owocowych przed mrówkami fot. getty images

15.05.2023 11:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ochrona drzewek owocowych przed mrówkami to podstawowa rzecz, o jaką trzeba zadbać w całym sadzie lub ogrodzie.

Mrówki nie wyrządzają szkód w ogrodzie i ich mała ilość nie powinna Cię niepokoić. Jednak kiedy zauważysz, że Twoje drzewa obsiadła cała chmara tych owadów, to nie możesz tego zignorować. Mrówki, które obsiadły pnie i gałęzie najczęściej zwiastują to, że Twoje drzewka zostały zaatakowane przez mszyce. One wytwarzają spadź, która wyjątkowo wabi mrówki. Co ciekawe mrówki chronią mszyce i odganiają od nich inne owady, np. biedronki (jedna biedronka potrafi w ciągu jednego dnia pochłonąć aż 50 mszyc). Wszystko dlatego, że mszyce produkują spadź i tym samym zaopatrują w pożywienie mrówki. Dlatego przy pladze mrówek od razu przystąp do działania, gdyż Twoja plantacja jest zagrożona.

Jak zabezpieczyć drzewka owocowe przed mrówkami?

Oczywiście lepszym rozwiązaniem jest zapobiegnięcie inwazji mrówek niż zwalczanie ich plagi. Ta druga czynność jest dużo bardziej pracochłonna oraz uciążliwa. Dlatego przygotuj specyfik, który sprawi, że owady będą omijały Twój sad z daleka. Do jednego litra wody wlej 30 ml oleju lnianego i dodaj 5 gramów sody oczyszczonej. Takim roztworem wysmaruj pnie wszystkich drzewek owocowych. Szybko przekonasz się, że szkodniki nie połaszą się na Twoje jabłonie lub  grusze.

Ochrona drzewek owocowych przed mrówkami, fot. gettyimages
Ochrona drzewek owocowych przed mrówkami, fot. gettyimages

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Jeżeli mrówki już zaatakowany Twoje drzewka, to spróbuj pod roślinami oraz w miejscu przemarszu owadów wysypać określone produkty. Zalicza się do nich cynamon, mąka kukurydziana, soda oczyszczona czy proszek do pieczenia. Oczywiście samo rozprawienie się z mrówkami nie wystarczy, gdyż mszyce cały czas pozostaną na drzewkach. Dlatego przygotuj specjalny oprysk. Do 1,5 litra ciepłej wody dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej oraz ok. 1,5 łyżeczki szarego mydła (lub kilka kropel płynu do mycia naczyń). Dzięki dodatkowi substancji czyszczącej oprysk nie spłynie z liści. Taki oprysk powtarzaj regularnie w odstępie 5-7 dni. Natomiast nie aplikuj jednorazowo zbyt dużo sodowej mikstury, gdyż może ona uszkodzić młode rośliny.

Ochrona drzewek owocowych przed mrówkami, fot. gettyimages
Ochrona drzewek owocowych przed mrówkami, fot. gettyimages

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także